Brak kategorii

Co potrzebne do ogrodzenia z siatki? Lista sprzętu

Co potrzebne do ogrodzenia z siatki? Lista sprzętu

Co potrzebne do ogrodzenia z siatki, by bezproblemowo przeprowadzić montaż? Potrzebna będzie jakościowa siatka, akcesoria ogrodzeniowe, kilka narzędzi i… pomoc drugiej osoby! Chociaż zamontowanie siatki nie jest samo w sobie trudne, we dwójkę o wiele łatwiej umiejscowić słupki i naciągnąć ogrodzenie. Umów się ze swoim pomocnikiem na konkretny dzień i ruszaj po sprzęt – oto lista niezbędnych rzeczy!

Co potrzebne do ogrodzenia z siatki bez podmurówki?

Jeśli zdecydujesz się na zorganizowanie ogrodzenia bez podmurówki, oszczędzisz sobie sporo pracy. Weź jednak pod uwagę, że takie ogrodzenie będzie mniej stabilne, pod spodem mogą także podkopać się psy. Decyzja należy do Ciebie.

 • Siatka ogrodzeniowa. Wybierz siatkę o odpowiedniej wysokości i grubości drutu. Popularne opcje to siatka ocynkowana lub powlekana PVC. Zmierz obwód posesji z uwzględnieniem przepisowych odstępów od drogi i terenu sąsiada.
 • Słupki ogrodzeniowe. Mogą być wykonane ze stali ocynkowanej lub betonu. Wybierz odpowiednią długość słupków, biorąc pod uwagę wysokość ogrodzenia i głębokość osadzenia w ziemi. Wkopywane słupki powinny mieć około 50 cm więcej niż siatka. Optymalny rozstaw słupków wynosi 2,5 m.
 • Drut naciągowy. Służy do napinania siatki i zapewnienia jej stabilności. Dostępne są różne rodzaje drutów naciągowych, np. drut ocynkowany lub powlekany tworzywem sztucznym – dopasuj wariant do wybranego typu siatki.
 • Napinacze. Umożliwiają naciągnięcie i regulację drutu naciągowego. Dopasuj kolor napinaczy do barwy siatki i słupków, by się nie odróżniały.
 • Przelotki do drutu. Służą do mocowania siatki do słupków i drutu naciągowego. Dostępne są przelotki plastikowe lub metalowe. Możesz kupić przelotki np. w sklepie Siatkopol: https://www.siatkopol-sklep.pl/przelotka-do-drutu.html.
 • Beton klasy B20/C16/C20. Posłuży do zalania słupków. Do obliczenia potrzebnej ilości betonu wykorzystaj jeden z darmowych kalkulatorów materiałów ogrodzeniowych dostępnych w Internecie. Wystarczy, że określisz ilość słupków, głębokość i średnicę otworów.

Co do ogrodzenia z siatki z podmurówką

Potrzebujesz wszystkich powyższych rzeczy i jeszcze kilku dodatków.

Podmurówkę można wykonać z lanego betonu lub z gotowych elementów prefabrykowanych. W przypadku gotowych elementów sprawa jest prosta – kup ilość odpowiednia dla obwodu ogrodzenia i postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta. Montaż słupków jest w tym przypadku bardzo podobny jak bez podmurówki.

Przy używaniu betonu lanego potrzebny będzie szalunek, czyli specjalna forma do tworzenia betonowych konstrukcji. Podmurówkę laną trzeba wzmocnić prętami zbrojeniowymi – 4 pręty o 12-16 mm, połączone co 25 mm prętami 6 mm średnicy. Słupki mocujemy do podmurówki przy pomocy kotew.

Ogrodzenie z siatki – co potrzebne z narzędzi?

I wreszcie narzędzia. Większość masz w domowym kantorku, a niektóre trzeba będzie pożyczyć od znajomego majsterkowicza.

 • Łopata lub wiertnica glebowa. Do kopania dołów pod słupki. Dołki muszą mieć min. 50 cm głębokości, więc najlepiej byłoby użyć wiertnicy.
 • Szczypce do drutu. Do gięcia i dopasowywania drutów montażowych.
 • Szczypce do cięcia metalu. Umożliwią dopasowanie długości siatki.
 • Betoniarka lub mieszadło do betonu. Do rozrabiania mieszanki. W ostateczności można to zrobić łopatą, ale spróbuj pożyczyć wygodniejszy sprzęt!
 • Poziomica. Do poziomowania słupków ogrodzeniowych – muszą być osadzone idealnie prosto.
 • Metrówka. Do odmierzenia równej odległości 2,5 m między słupkami.
 • Patyki. Do oznaczenia miejsca pod słupek.
 • Opcjonalnie: kleszcze i zszywki. Do szybkiego łączenia siatki i drutów.
 • Opcjonalnie: wiertarka. W zależności od słupków i akcesoriów może być konieczne nawiercenie otworów.

Podsumowanie

To, co potrzebne do ogrodzenia z siatki, w większości masz w domu. Rozważ za i przeciw ogrodzenia z podmurówką – pamiętaj, że nie musisz ręcznie wylewać podmurówki, bo na rynku są gotowe elementy prefabrykowane. Zaopatrz się w niezbędne akcesoria do montażu i wypożycz od znajomego betoniarkę. Pracuj w słoneczny dzień, najlepiej z pomocnikiem – stworzenie ogrodzenia z siatki, chociaż nie jest trudne, zajmuje dużo czasu.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *