Brak kategorii

Dmuchawa spalinowa do liści – jaką wybrać?

Dmuchawa spalinowa do liści – jaką wybrać?

Wśród wszystkich urządzeń, które pomogą Ci posprzątać podjazd czy ogród z opadłych liści, najskuteczniejsze będą spalinowe dmuchawy. Z nimi jesienne porządki na podwórku będą nie tylko sprawne, ale i komfortowe. Musisz tylko zdecydować się na odpowiedni model. Na co zwrócić uwagę, gdy Twoim celem jest dmuchawa spalinowa do liści? Jaką wybrać? Podpowiadamy!

Jak działa dmuchawa spalinowa do liści?

Dmuchawy do liści spalinowe to urządzenia, których działanie opiera się na spalinowym silniku. To on odpowiada za uruchomienie wentylatora, który wytwarza podmuch powietrza. Dzięki temu, że wydostaje się ono przez wąską rurę, tworzy mocny podmuch. A ten pozwala przesuwać liście czy inne niewielkie przedmioty.

Jakie paliwo do dmuchawy do liści?

Najczęściej do dmuchawy do liści potrzebna jest mieszanka paliwowa na podstawie benzyny bezołowiowej, z domieszką oleju. Takim paliwem napędzane są silniki dwusuwowe, które wykorzystuje się w większości dmuchaw. Najczęściej benzyna i olej powinny być wymieszane w proporcji 25:1. Znacznie rzadziej w dmuchawach stosuje się silniki czterosuwowe, w których olej nie jest potrzebny. 

Jak dobrać moc dmuchawy do liści?

Najważniejszym parametrem dmuchawy jest moc jej silnika. To ta wartość ma wpływ na wydajność urządzenia i kolejne parametry, którymi zaraz zajmiemy się bliżej. Moc dmuchawy wyraża się w koniach mechanicznych. Do przydomowego, regularnego użytku w sam raz będzie dmuchawa o mocy około 3-3,5 KM. Większa moc przyda się do sprzątania dużych powierzchni, na przykład dla firm sprzątających.

Jaka prędkość przepływu powietrza i obszar podmuchu?

Prędkość przepływu powietrza wprost wynika z mocy silnika dmuchawy. Im większą moc nada strumieniowi powietrza, z tym większą mocą uderzy w liście i łatwiej przesunie je na inne miejsce. Do sprzątania suchych liści wystarczy prędkość około 200 km/h. Do mokrych lepiej szukać sprzętu, który będzie operować prędkością do 300 km/h.

Obszar podmuchu ma z kolei wpływ na czas, jaki spędzisz na sprzątaniu. Im większy, tym szybciej będzie można uprzątnąć liście z większego fragmentu podwórka czy ogrodu. Obszar podmuchu w granicach 700-800 m3/h wystarczy do wydajnej pracy.

Jak dopasować długość rury urządzenia?

Długość rury urządzenia wpływa na komfort użytkowania. Dłuższa umożliwia bardziej precyzyjną pracę i niemal punktowe usuwanie liści czy innych zanieczyszczeń. Krótsza pomoże szybciej usunąć liście z dużego obszaru. Najlepiej sprawdzą się dmuchawy do liści spalinowe z regulowaną rurą. Przy wyborze urządzenia warto też zwrócić uwagę, czy w zestawie jest kilka końcówek do różnego rodzaju prac.

Ile kosztuje dmuchawa spalinowa do liści?

Dmuchawa spalinowa do liści kosztuje co najmniej 300 zł. W cenie o kilkadziesiąt złotych wyższej znajdziesz już wydajne urządzenia, które sprawdzą się do sprzątania wokół domu. Jeśli zajmujesz się większym terenem, lepiej zdecydować się na mocniejsze dmuchawy, które będą kosztować już w okolicach 500 zł.

Podsumowanie: dmuchawa do liści spalinowa – jaką wybrać do pracy na własny rachunek?

Dmuchawa spalinowa do liści, która sprawdzi się do przydomowego użytku, powinna mieć silnik o mocy ok. 3-3,5 KM. Przyda się prędkość przepływu powietrza w okolicach 200-300 km/h oraz obszar podmuchu w granicach 700-800 m3/h. Dopasuj też długość rury urządzenia do charakterystyki pracy. Najlepiej sprawdzą się modele, które pozwalają w tej kwestii na regulację.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *