Brak kategorii

Gramatura ręcznika – jaka najlepsza? Poradnik

Gramatura ręcznika – jaka najlepsza? Poradnik

Wybierając ręczniki, z pewnością zwracasz uwagę na ich materiał, kolor i ogólny wygląd. Wiesz jednak, że zdecydowanie najważniejsza jest przy tych tekstyliach gramatura? To od niej w głównej mierze zależy, jak chłonne i wytrzymałe będą te akcesoria łazienkowe. W tym artykule przybliżę Ci właśnie ten parametr. Opowiem, czym w ogóle jest gramatura ręcznika oraz podpowiem, jakie wartości będą najlepsze! Sprawdź wpis i wybierz dla siebie najlepsze modele! 

Co to jest gramatura ręcznika?

Na samym początku warto oczywiście dowiedzieć się, czym tak właściwie jest gramatura ręcznika. Najprościej mówiąc, jest to wartość, która mówi Ci, jaka jest masa materiału użytego do tego produkcji. To bowiem informacja, ile waży 1 metr kwadratowy tkaniny. Im wyższy jest ten parametr, tym z grubszymi tekstyliami masz do czynienia. 

Gramatura ręczników najczęściej wyrażana jest w jednostce “gsm”, czyli “grams per square meter”, a więc “gramy na metr kwadratowy”. W Polsce często możesz spotkać się także z oznaczeniem g/m2. 

Za co w głównej mierze odpowiada gramatura ręczników?

Oczywiście gramatura ręcznika odpowiada za kilka niebywale ważnych cech tekstyliów łazienkowych. Przede wszystkim musisz pamiętać, że im grubszy materiał, tym odporniejszy na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zniszczenia. Włókna są wtedy osadzone bardzo blisko siebie i tworzą gęsty trwały splot. Tym samym ciężej je uszkodzić czy zaciągnąć. Wyższa gramatura jest więc poniekąd gwarancją lepszej jakości.

Do tego wysokie wartości sprawiają, że ręczniki są bardzo puszyste, mięsiste i przyjemniejsze w dotyku. Przez to wiele osób po prostu uwielbia tego typu tekstylia. W końcu, czy jest coś przyjemniejszego, niż możliwość okrycia się po kąpieli takim cudownym materiałem?

Gramatura ręczników ma też duże znaczenie, jeśli chodzi o chłonność tekstyliów, a więc jeden z najważniejszych ich aspektów. Im grubszy materiał, tym oczywiście więcej wody będzie w stanie zaabsorbować.

W takim razie mogłoby się wydawać, że wysoka gramatura jest zdecydowanie najlepsza? Nie do końca. Musisz bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że te grube tekstylia łazienkowe będą bardzo długo schnąć. Woda dostaje się wtedy głęboko do włókien, przez co jej odparowanie jest niebywale ciężkie. W materiale może rozwijać się przez to pleśń. 

Do tego, ręczniki z wysokim parametrem będą zajmować sporą ilość miejsca. Ciężko będzie więc chociażby zabrać je ze sobą w podróż czy na siłownię, a czasem nawet przechowywać w zaciszu własnego mieszkania. 

Jaka gramatura ręcznika będzie zatem najlepsza?

To jaka gramatura ręcznika będzie w takim razie najlepsza? Z pewnością nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nieco inne wartości polecane są bowiem do użytku domowego, inne do zabrania ze sobą na wyjazd czy trening, a jeszcze inne do hoteli. Poniżej podpowiem więc, kiedy najlepiej sprawdzą się poszczególne gramatury.

Gramatura ręczników do użytku domowego

Zacznijmy może od tego, jaka gramatura ręcznika najlepsza będzie do użytku domowego. W tym przypadku zaleca się tekstylia o średniej grubości. Mowa przede wszystkim o modelach z wartością ok. 400-550 g/m2. Materiały tego typu sprawdzają się wręcz wyśmienicie. 

Dobrze radzą sobie z dokładnym osuszeniem ciała, są przyjemne w dotyku, a przy okazji dość szybko schną. Łatwo więc je wysuszyć nawet w dość wilgotnym pomieszczeniu. Do tego nie zostawiają na skórze luźnych włókien oraz nie zajmują zbyt dużej ilości miejsca. 

Jeśli więc zależy Ci na takich ręcznikach, koniecznie odwiedź https://www.karo.waw.pl/category/reczniki-kapielowe. Tam z pewnością znajdziesz najlepsze dla siebie modele. 

Gramatura tekstyliów sportowych i wyjazdowych

Na siłownię, basen czy też na wszelkiego rodzaju wyjazdy warto z kolei mieć nieco cieńszy ręcznik. Takie modele będą schnąć w dosłownie kilka minut, a do tego są bardzo zgrabne. Najczęściej można zwinąć je w niewielki rulon, dzięki czemu zmieszczą się w każdej torbie czy bagażu. 

Szukaj więc na takie okazje głównie modeli o gramaturze do 400 g/m2. Z pewnością szybko przekonasz się, że jest to świetne rozwiązanie.

Gramatura akcesoriów łazienkowych do miejsc noclegowych

W hotelach i miejscach noclegowych potrzebna jest z kolei nieco wyższa gramatura ręcznika. Jaka najlepsza w takiej sytuacji? Przede wszystkim ta cechująca się wartościami powyżej 550 g/m2. Dlaczego? 

Trzeba bowiem pamiętać, że tekstylia hotelowe są bardzo często prane i to najczęściej w dość wysokich temperaturach. Tym samym należy szukać bardzo trwałych rozwiązań, które nie będą się niszczyć przy częstym użytkowaniu. Z tego też powodu zalecana jest właśnie taka dość wysoka gramatura. Wtedy z pewnością ręczniki będą służyć naprawdę długi czas – choć nie da się ukryć, że schnąć też będą dość długo. Jak to jednak mówią – coś za coś. 

Jak zatem widzisz, gramatura ręcznika ma ogromne znaczenie. To od niej w głównej mierze zależy to, jak funkcjonalne będą tekstylia łazienkowe. Od dziś zawsze sprawdzaj ten parametr, kupując nowe akcesoria, a z pewnością będziesz zadowolona. 

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *