Brak kategorii

Jak ciąć piłą łańcuchową? Zasady bezpiecznej pracy

Jak ciąć piłą łańcuchową? Zasady bezpiecznej pracy

Piła łańcuchowa to sprzęt, który przydaje się w pracach wokół domu czy w ogrodzie, o robotach w lesie nie wspominając. Pozwoli przyciąć drzewa czy żywopłot, przygotować drewno na opał i wykonać wiele innych prac. Jednocześnie to narzędzie niebezpieczne, przy którym trzeba zachować środki ostrożności. Jak ciąć piłą łańcuchową zgodnie z zasadami bezpieczeństwa?

Jak ciąć piłą łańcuchową? O tym pamiętaj, by zachować bezpieczeństwo

Po pierwsze, przed pierwszym uruchomieniem piły powinieneś przeczytać instrukcję obsługi. Jej zalecenia pomogą Ci pracować znacznie bezpieczniej. Nawet jeśli wcześniej używałeś już innych modeli, użytkowanie nowego sprzętu może wymagać nieco innych zachowań.

Jak ubrać się do obsługi piły łańcuchowej?

Z piłą łańcuchową powinieneś pracować wyłącznie w ubraniach ochronnych. W skład stroju powinny wchodzić:

  • okulary ochronne,
  • kask,
  • ochronniki słuchu,
  • rękawice chroniące przed wibracjami,
  • ubrania z materiału antyprzecięciowego,
  • buty ochronne ze wzmocnionym podnoskiem.

Jak trzymać piłę łańcuchową?

Musisz pamiętać o odpowiednim uchwycie piły. Powinien być mocny i stabilny. Należy trzymać piłę dwoma rękami. Prawa powinna znaleźć się na tylnym uchwycie, lewa na przednim. Piła powinna być trzymana tak, by w linii jej prowadnicy nie znajdowała się żadna część Twojego ciała. W ten sposób minimalizujesz ryzyko urazu w momencie, w którym piła zostanie nagle odrzucona od drzewa.

Jak bezpiecznie odpalić piłę spalinową?

Zdecydowana większość pił łańcuchowych na rynku to modele z silnikiem spalinowym, takie jak piły z oferty marki Powermat – https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-pily-spalinowe-i-elektryczne. Przy uruchamianiu tego typu sprzętu trzeba zachować ostrożność.

Piłę spalinową należy odpalać na ziemi. Sprawdź przy tym, czy prowadnica nie ma kontaktu z jakimś przedmiotem. Pamiętaj, że piły łańcuchowej nie można odpalać w powietrzu. Lewą ręką trzeba chwycić przedni uchwyt, przyciskając przy tym tył osłony piły do podłoża. Potem prawą ręką pociągnij za linkę rozrusznika.

Włączanie łańcuchowej piły elektrycznej jest prostsze. Trzeba trzymać ją oburącz, nacisnąć blokadę i włącznik.

O czym pamiętać w czasie pracy z piłą spalinową?

Kiedy tniesz piłą spalinową, ważna jest Twoja postawa. Powinieneś mieć nieco rozstawione nogi, a Twoja lewa stopa nigdy nie powinna przekraczać linii przedniego uchwytu sprzętu. Pamiętaj, by nie używać piły powyżej linii ramion ani na drabinie.

W czasie cięcia przesuwaj piłą tak, by jak najrzadziej wykorzystywać czubek prowadnicy, a także jej górną krawędź. Staraj się tak ustawiać piłę, by cały czas pracować jej dolną krawędzią. Przy przecinaniu grubych kawałków drewna pracuj dwustopniowo – wykonuj nacięcia od góry i od dołu.

Każdy przecinany przedmiot powinien być stabilnie ułożony. Pamiętaj też, by nie spacerować z włączoną piłą. Przenoś ją z miejsca na miejsce tylko przy wyłączonym silniku i z zaciągniętą blokadą.

Jak ciąć drzewo piłą spalinową z zachowaniem bezpieczeństwa?

A jak ciąć piłą spalinową drzewo? Najpierw musisz wykonać rzaz podcinający, czyli wyciąć klin po tej stronie pnia, na którą drzewo ma się przewrócić. Pierwsze cięcie, na szerokość 1/3 pnia, poprowadź pod kątem 45 stopni. Potem zrób cięcie poziome, by jego koniec spotkał się z końcem poprzedniego.

Po wycięciu klina wykonaj rzaz ścinający. Tnij po drugiej stronie pnia, trochę wyżej niż klin. Nie przecinaj jednak pnia do końca. Zostaw tzw. zawiasę, czyli fragment o szerokości około 10 procent pnia. Dzięki temu drzewo od razu się nie przewróci, a ty będziesz w stanie bezpiecznie odejść.

Podsumowanie: jak ciąć piłą łańcuchową zgodnie z zasadami BHP?

Odpowiedź na pytanie, jak ciąć piłą łańcuchową w pełni bezpiecznie, nie jest prosta. Przy tej pracy trzeba bowiem przestrzegać kilku zasad. Zgodnie z BHP, potrzebny jest odpowiedni strój ochronny. Pamiętaj, by zawsze trzymać piłę dwoma rękami. Odpalaj ją tylko na ziemi, przytrzymując tylną osłonę stopą. Nie używaj piły spalinowej na drabinie, nie noś włączonego sprzętu, nie tnij powyżej linii ramion. Staraj się ciąć dolną krawędzią drabiny i zwracaj uwagę na stabilne ułożenie przecinanych przedmiotów.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *