Brak kategorii

Jaki agregat do domu wybrać?

Jaki agregat do domu wybrać?

Chcesz być gotowy na przerwy w dostawie prądu? W takim razie musisz zaopatrzyć się w solidny agregat prądotwórczy. To jedyne wyjście w momencie, w którym nagła przerwa albo dłuższy blackout nie pozwoli Ci na kontynuowanie pracy. By zapewnić sobie ciągłość zasilania, musisz jednak wybrać odpowiednie urządzenie. Na jaki agregat do domu się zdecydować? Trzeba kierować się kilkoma kryteriami, by wybrać właściwy model.

Jaki agregat do domu jednorodzinnego wybrać? Typy urządzeń prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze można podzielić ze względu na kilka kryteriów. Przy wyborze urządzenia do domu jednorodzinnego najważniejsza będzie jednak mobilność i sposób zasilania.

Jeśli zamierzasz wykorzystywać agregat jedynie w domu, możesz zdecydować się na urządzenie stacjonarne. To większe agregaty, które dysponują sporą mocą. Z drugiej strony mogą pracować dość głośno. By poradzić sobie z tym problemem, wybierz model do zabudowy bądź ze specjalną, wyciszającą obudową. Druga opcja to mniejszy agregat mobilny, który będzie można zabrać na przykład na działkę. Minusem jest jednak mniejsza moc. 

Ze względu na rodzaj zasilania do wyboru masz agregaty prądotwórcze z silnikami spalinowymi, na gaz płynny oraz akumulatorami. Zdecydowanie największe osiągi mają te pierwsze. Agregat z silnikiem Diesla będzie wytrzymały i oszczędny, ale dość głośny. Urządzenie z silnikiem benzynowym czterosuwowym zapewni duże osiągi i równą pracę, z dwusuwowym będzie nieco oszczędniejsze. Solidne agregaty tego typu znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/maszyny-budowlane-agregaty-pradotworcze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu? Najważniejsze parametry

Kiedy wybierzesz już typ zasilacza i rodzaj jego zasilania, czas na przyjrzenie się konkretnym parametrom urządzenia. Najważniejsze, które musisz wziąć pod uwagę, to:

  • moc agregatu: powinna być o 30 procent wyższa niż łączna moc urządzeń, które zamierzasz do niego podłączyć; agregaty o mocy 1,-2,5 kW kupisz za kilkaset złotych, o mocy 7,5-8,5 kW za kilka tysięcy;
  • rodzaj napięcia: jeśli nie posiadasz w domu specjalistycznych urządzeń, a tylko standardowy sprzęt, wystarczy agregat jednofazowy z napięciem 230V; alternatywa to urządzenie trójfazowe;
  • czas pracy: zależy od prędkości obrotowej i pojemności skokowej silnika, a także wielkości zbiornika na paliwo; przy pełnym zbiorniku przeciętne agregaty zwykle działają przez 10-12 godzin, większe dłużej;
  • liczba gniazd wyjściowych: to od niej zależy, ile urządzeń lub przedłużaczy możesz równocześnie wpiąć do agregatu;
  • system AVR: obecność tego systemu eliminuje ryzyko wahań napięcia w zasilaniu urządzeń podłączonych do agregatu; to szczególnie istotne przy sprzęcie elektronicznym, takim jak telewizory czy komputery.

Podsumowanie: jaki agregat do domu warto kupić?

Po zapoznaniu się z tymi wskazówkami powinieneś już wiedzieć, jaki agregat do domu warto kupić. Odpowiedź na pytanie, jaki agregat do zasilania domu wybrać, jest jednoznaczna – najlepiej sprzęt napędzany silnikiem spalinowym. Uważnie dobierz moc urządzenia, sprawdź liczbę gniazd wyjściowych i czas pracy przy maksymalnym obciążeniu. W domowych warunkach wystarczy agregat jednofazowy, warto jednak zaopatrzyć się w urządzenie wyposażone w system AVR.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *