Brak kategorii

Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe znakomicie sprawdza się wokół domów jednorodzinnych, działek budowlanych czy zakładów przemysłowych. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, choć trzeba pamiętać nie tylko o kosztach samych przęseł, ale i słupków ogrodzeniowych oraz montażu. Możesz je jednak zmniejszyć, jeśli samodzielnie postawisz płot. Dowiedz się, jak zamontować ogrodzenie panelowe bez pomocy fachowców.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe? Porady krok po kroku

Na zamontowanie ogrodzenia panelowego przeznacz kilka dni. Najdłużej trzeba będzie odczekać po zabetonowaniu słupków ogrodzeniowych, przed właściwym mocowaniem paneli.

Od czego zacząć montaż ogrodzenia panelowego?

Montaż ogrodzenia panelowego należy zacząć od uporządkowania terenu pod przyszły płot i wytyczenia dokładnej linii ogrodzenia. Z miejsca, gdzie będzie przebiegać bariera, należy usunąć wszelkie zarośla, korzenie i wystające rośliny, a także duże kamienie. Następnie dokładnie zaplanuj, którędy będą przebiegać kolejne boki płotu. Wyznacz miejsce pod słupek początkowy oraz narożne.

Co ile słupek pod ogrodzenie panelowe?

Potem wyznacz miejsca na słupki pośrednie. Przy klasycznych przęsłach słupek pod ogrodzenie panelowe powinno się stawiać co około 265 centymetrów. Standardowe przęsła mają bowiem 250 cm szerokości, a do tego należy doliczyć średnicę słupka – zwykle około 10 cm – oraz długość wypustki obejmy, która będzie trzymać sąsiednie panele.

Jak głęboko kopać pod słupki ogrodzenia panelowego?

Kiedy wyznaczysz już lokalizację słupków, czas na przygotowanie dołków pod ich montaż. Pod słupki ogrodzenia panelowego należy kopać na głębokość 80-140 centymetrów. Dokładna wartość zależy od głębokości przemarzania gruntu na konkretnym obszarze. W Polsce mieści się jednak w podanym przedziale.

Jak betonować słupki ogrodzeniowe?

Słupki betonowe należy umieścić na środku otworu. By stały w nich stabilnie, najlepiej obłożyć je kamieniami. Pamiętaj też, by je wypoziomować. Ustabilizowane słupki ogrodzeniowe można betonować za pomocą gotowej mieszanki bądź samodzielnie przygotowanej zaprawy.

Po wylaniu betonu jeszcze raz sprawdź poziom słupków. To ostatnia szansa na korektę. Po wylaniu betonu na następne prace trzeba poczekać od dwóch do czterech dni.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe na słupkach?

Ostatni etap to przykręcanie samych paneli. Zacznij od pierwszego słupka, na którym powinny się pojawić obejmy startowe, do których przykręca się pierwszy panel. Na kolejnych słupkach potrzebne będą obejmy pośrednie z dwoma wypustkami na śruby, a na rogach ogrodzenia obejmy narożne.

Jeżeli okaże się, że ostatni panel jest zbyt długi, trzeba będzie nieco go przyciąć. Po przykręceniu ostatniego przęsła – do słupka końcowego obejmą startową – płot jest gotowy.

Panele ogrodzeniowe – producent ma znaczenie przy montażu?

Kiedy wybierasz panele ogrodzeniowe, producent przęseł powinien mieć dla Ciebie znaczenie. Uznana marka, jak na przykład Siatkopol, to gwarancja, że panele będą dobrze zabezpieczone przed korozją. Producent nie ma jednak zwykle wpływu na montaż – wszystkie panele ogrodzeniowe z drutu montuje się mniej więcej tak samo. Większe znaczenie ma producent obejm – niektóre nie mają w komplecie śrub i trzeba je dokupić osobno.

Podsumowanie: jak zamontować ogrodzenie panelowe samodzielnie?

Jeśli zastanawiasz się, jak samodzielnie zamontować ogrodzenie panelowe, musisz najpierw przygotować teren pod płot i wytyczyć jego dokładną linię. Wyznacz miejsca na kolejne słupki, a potem wykop otwory na głębokość od 80 do 140 cm. Umieść w nich centralnie słupki, wypoziomuj, ustabilizuj kamieniami i zalej betonem. Do słupków za pomocą obejm przykręć panele – i gotowe!

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *