Brak kategorii

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić do ogrodu?

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić do ogrodu?

Czy Twój ogród to tylko skrawek ziemi pod blokiem, czy duża, starannie urządzona działka, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Bez pielęgnacji nie będą rosnąć ani kwiaty, ani warzywa, zioła czy krzewy owocowe. Jednym z ważnych zabiegów jest opryskiwanie, które chroni rośliny przed chorobami oraz szkodnikami. Do tego potrzebny będzie Ci opryskiwacz. W wielu przypadkach najlepszym wyjściem będzie model na baterię. Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić do ogrodu? Podpowiadamy!

Jak działa opryskiwacz akumulatorowy?

Opryskiwacze tego typu są zasilane przez akumulator ładowany energią elektryczną. Jednostka zasilająca zajmuje się zapewnieniem odpowiedniego ciśnienia oprysków, które przechowuje zbiornik opryskiwacza. Dzięki temu, po włączeniu, urządzenie jest gotowe do opryskiwania w każdej chwili.

Sprzęt akumulatorowy jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy nacisnąć przycisk na lancy, by rozpocząć pracę. Opryskiwacz akumulatorowy warto kupić do średniej wielkości ogrodów. Znacznie przyspieszy pracę na średniej wielkości rabatkach.

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Wybierz odpowiedni model

Opryskiwacze ogrodowe dzielą się na kilka rodzajów ze względu na swoją pojemność i sposób, w jaki można je transportować w czasie pracy. Opryskiwacz akumulatorowy warto kupić przede wszystkim wtedy, kiedy szukasz sprzętu naramiennego, plecakowego lub wózkowego.

Urządzenia naramienne nosi się na ramieniu, zakładając na nie pasek. Zwykle mają pojemność około 5-12 litrów. Są lekkie, idealnie nadają się dla osób, które nie dysponują zbyt dużą siłą.

Najpopularniejsze są jednak opryskiwacze akumulatorowe plecakowe, ze zbiornikiem o pojemności 12-20 litrów. Zakłada się je na plecy podobnie jak plecak. To duża swoboda pracy właściwie w każdym ogrodzie, szczególnie w tych o średniej wielkości. Poradzi sobie zarówno z opryskiwaniem kwiatów czy warzyw, jak i krzewów oraz drzew – wystarczy dołączyć do niego długą lancę. 

Największe są z kolei urządzenia wózkowe. To urządzenia z kółkami i zbiornikiem na kilkadziesiąt litrów. Taki “wózek” trzeba za sobą ciągnąć. Dobrze sprawdzi się w dużych ogrodach.

Jaki akumulator sprawdzi się najlepiej?

Przy wyborze opryskiwacza na baterię musisz zwrócić też uwagę na rodzaj akumulatora. Najlepszym wyborem wydają się obecnie urządzenia z akumulatorem ołowiowo-kadmowym, nazywanym również żelowym. Taką jednostkę można ładować w dowolnej chwili, nie trzeba czekać, aż zupełnie się wyczerpie.

Istotna jest także pojemność akumulatora. To od niej zależy, jak długo urządzenie będzie pracować bez ładowania. Najczęściej możesz wybierać wśród akumulatorów o pojemności do 15 amperogodzin. Pamiętaj jednak, że bardziej pojemny akumulator jest zwykle cięższy.

Jaki opryskiwacz: spalinowy czy akumulatorowy?

Opryskiwacz akumulatorowy sprawdzi się lepiej od spalinowego w ogrodach średniej wielkości. Model z silnikiem jest bowiem znacznie cięższy. Do tego warto postawić na opryskiwacz akumulatorowy wówczas, gdy zależy Ci na oszczędnym, ale wydajnym urządzeniu. Jest bowiem tańszy w eksploatacji od modeli spalinowych.

Jak się ładuje opryskiwacz akumulatorowy?

Opryskiwacz akumulatorowy ładuje się ładowarką dołączoną do zestawu. Podłącza się ją do prądu na 10-15 godzin. Najlepiej nie dopuszczać do głębokiego rozładowania akumulatora, w ten sposób można bowiem skrócić jego żywotność.

Podsumowanie: jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić do ogrodu?

Opryskiwacze akumulatorowe świetnie nadają się do średniej wielkości ogrodów. Najpopularniejsze są modele plecakowe o pojemności do 20 litrów. Możesz jednak zdecydować się również na opryskiwacze naramienne lub wózkowe. Przy wyborze urządzenia zwróć też uwagę na rodzaj i pojemność akumulatora.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *