Ubrania firmowe

Bluzy odblaskowe – czemu należy się w nie zaopatrzyć

Bluzy odblaskowe – czemu należy się w nie zaopatrzyć

Bluzy odblaskowe są często używane w różnych miejscach pracy. Najczęściej zapewne możemy taką odzież zaobserwować na placu budowy, gdzie pracownicy noszą bluzy odblaskowe BHP. W takiej pracy jest to część odzienia, która jest niezbędna, jeśli ktoś chce prawidłowo i bezpiecznie funkcjonować np. na placu budowy. Co więcej, odzież taką powinien zapewnić pracownikowi sam pracodawca. Ubranie robocze powinno być zagwarantowane robotnikowi nieodpłatnie. To samo tyczy się obuwia roboczego.

Powinniśmy się jednak zastanowić, dlaczego zaopatrzenie się w bluzy robocze odblaskowe jest takie ważne i jakie daje to korzyści. Jak możemy się domyślać, ten typ ubrań nie tylko ogrzewa nas, kiedy na zewnątrz panuje zimniejsza pogoda, ale ma ważniejsze zastosowania. Często niezbędne w wykonywanej pracy, gdzie bluzy odblaskowe BHP są nie do zastąpienia.

Bluzy robocze odblaskowe kluczem do widoczności w pracy

Tak jak jest to wspomniane na początku artykułu, ludzi w bluzach odblaskowych lub innym odblaskowym ubraniu możemy zaobserwować najczęściej na placu budowy. Jest to wymagany element odzieży, którą noszą. A dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Takie bluzy odblaskowe BHP zapewniają widoczność pracownikowi w miejscu zatrudnienia. Oznacza to, że inni zatrudnieni tam ludzie wiedzą, że jest to jeden z ich współpracowników.

Co więcej, inne osoby spoza miejsca pracy wiedzą, że maja do czynienia z pracownikiem, który może im pomóc lub udzielić informacji, jakich potrzebują. Dzięki temu, że bluzy odblaskowe BHP mają jaskrawy żółty kolor lub pomarańczowy, łatwo zauważyć osobę, która ją nosi. Ułatwia to nie tylko pracę, ale również i komunikację między pracownikami czy osobami z zewnątrz.

Bluzy robocze odblaskowe lub inny rodzaj ubioru z odblaskami są jednak przede wszystkim elementami, które zwiększają bezpieczeństwo osób obecnych na placu budowy. Są obowiązkowe na kilku stanowiskach. Odblaskowe ubrania muszą zakładać osoby, które wykonują prace na wysokościach. Ten sam obowiązek spoczywa na operatorach tzw. ciężkiego sprzętu oraz osobach, które pracują w ich pobliżu.

Na niektórych budowach obowiązek noszenia ubrań ostrzegawczych – bluz, kurtek lub przynajmniej kamizelek odblaskowych – spoczywa jednak na wszystkich pracownikach. Taki rygor może ustalić Plan BiOZ, czyli Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia. Dokument tego typu trzeba przygotować dla każdego placu budowy. Oprócz obowiązku noszenia ubrań odblaskowych często wymusza na pracownikach zakładanie kasku i butów ochronnych.

Odblaski – bezpieczeństwo jest najważniejsze

Dzięki odblaskom bluzy idealnie nadają się do pracy po zmierzchu, a także w nocy. Elementy te są specjalnie wszyte w część odblaskowej bluzy, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Najczęściej odblaski umieszczane są na rękawach, torsie i plecach. Są one bardzo ważne w pracy po zmroku, ponieważ to właśnie te fragmenty zapewniają osobie bezpieczeństwo. Są wykonane z tworzywa, które odbija światło, w ten sposób ostrzegając na przykład kierowców.

Bluzy robocze odblaskowe są bardzo pomocne. Osoba prowadząca pojazd może wcześniej zauważyć taką osobę, co może zapobiec wypadkowi. W bluzę ostrzegawczą lub inne ubranie z odblaskami powinien się zaopatrzyć każdy, kto wybiera się na przechadzkę drogą po zmroku w terenie niezabudowanym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za brak odblasków po zmroku w takich warunkach grozi mandat w wysokości 100 złotych. Rocznie polscy policjanci wystawiają ich kilka tysięcy.

Bluzy odblaskowe BHP – ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi 

Bluzy robocze odblaskowe to nie tylko element, który zapewnia nam bezpieczeństwo w miejscu pracy. Jest to także część ubioru, która chroni nas przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jakie panują na zewnątrz. W zimniejsze dni taka bluza odblaskowa będzie idealna, aby ochronić się przed wiatrem czy niższą temperaturą.

Co więcej, często materiał może także chronić pracownika przed różnego rodzaju substancjami chemicznymi. Wówczas mamy do czynienia ze specjalistycznymi ubraniami ochronnymi, które muszą być wykonane w zgodzie ze ściśle określonymi normami. Takie bluzy możemy spotkać także w innej wersji – bluza odblaskowa z kapturem. Dzięki niej możemy być pewni, że odzież ochroni nas także przed deszczem, który może zaskoczyć w każdej chwili. Kaptur znakomicie nadaje się tez do osłony przed wiatrem.

Jak można zauważyć, bluzy robocze odblaskowe są niezbędne, aby każdy z pracowników mógł chociaż w pewnym stopniu mieć zapewnioną ochronę przed nieszczęśliwym wypadkiem. Oczywiście taki ubiór nie gwarantuje nam 100% bezpieczeństwa, ale na pewno je zwiększa. Bez wątpienia w takim stroju sam pracownik czuje się bezpieczniej

Oczywiście w ofercie wielu producentów znajdą się nie tylko bluzy odblaskowe męskie, ale także bluzy odblaskowe damskie. Dzięki szerokiej ofercie różnych przedsiębiorstw, na pewno każdy znajdzie wzór oraz model, jaki go interesuje. Najważniejsze jest, aby dobrze się w takim ubraniu czuć. Wpływa to pozytywnie na bardzo ważny dla każdego komfort pracy. Dlatego pracodawcy powinni dobierać bluzy odblaskowe do sylwetki pracowników, decydując się na dopasowany do nich fason i krój.

Jaka bluza robocza odblaskowa będzie najlepsza?

Bluza robocza odblaskowa powinna być wykonana z solidnego materiału o gramaturze 280-300 g/m2. Dzięki temu zapewni odpowiednie ocieplenie ciała pracownika. Najlepsze są bluzy bawełniane z niewielkimi domieszkami poliestru lub elastanu. Te sztuczne włókna zwiększą jej wytrzymałość i elastyczność.

Zwróć też uwagę na kolor bluzy oraz rozmieszczenie odblasków. Profesjonalne bluzy ostrzegawcze są żółte, czerwone lub pomarańczowo-czerwone. Na odzieży powinny znajdować się dwa pasy odblasków – nie tylko na korpusie, ale również na rękawach.

Gdzie kupić dobrej jakości bluzy odblaskowe?

Bluzy odblaskowe najlepiej kupować w wyspecjalizowanych sklepach ze sprzętem BHP. Dzięki temu przy zakupie masz pewność, że trafi do Ciebie odzież zgodna ze wszystkimi normami. A przy tym bluzy wysokiej jakości, z solidnych materiałów.

Na bluzach ostrzegawczych nie należy oszczędzać. Ale nie znaczy to, że muszą kosztować fortunę. Niższe ceny można znaleźć w sklepach internetowych ze sprzętem BHP. To nie tylko hurtownie, ale i serwisy, w których można kupić pojedyncze bluzy odblaskowe. Często przy odpowiednio wysokim zamówieniu nie poniesiesz nawet kosztów przesyłki.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *