Brak kategorii

Montaż siatki leśnej. Jak wykonać go samodzielnie?

Montaż siatki leśnej. Jak wykonać go samodzielnie?

Kiedy decydujesz się na ogrodzenie z siatki, masz do wyboru kilka opcji. Oprócz klasycznych siatek ogrodzeniowych ocynkowanych oraz powlekanych PCV możesz zdecydować się na siatkę leśną. To materiał, który idealnie nadaje się do ogradzania dużych powierzchni, zwłaszcza rolniczych czy leśnych. Co ważne, bez większych problemów będziesz w stanie samodzielnie go rozłożyć. Sprawdź, jak wykonać montaż siatki leśnej.

Czym wyróżnia się siatka leśna?

Siatka leśna od klasycznej siatki ogrodzeniowej odróżnia się przede wszystkim konstrukcją. To nie siatka pleciona, a węzłowa. Tworzą ją poziome i pionowe, prostopadle rozmieszczone druty ocynkowane. Taka konstrukcja zapewnia dużą trwałość, ale i elastyczność.

Dzięki temu montaż siatki leśnej jest polecany na terenach, które chcemy odgrodzić od dzikiej zwierzyny. Po ewentualnej próbie sforsowania jej przez dziki czy jelenie nie będzie się odkształcać, co ma miejsce przy zwykłej siatce. W dodatku to w pełni etyczny sposób ochrony.

Poszczególne siatki leśne różnią się między sobą trzema parametrami: wysokością, liczbą drutów poziomych i rozstawem drutów pionowych.

Jakie słupki wybrać do siatki leśnej?

Przed montażem bariery musisz wybrać odpowiednie słupki do siatki leśnej. Do wyboru masz słupki metalowe oraz drewniane. Wśród tych pierwszych, obok klasycznych słupków ogrodzeniowych, możesz zdecydować się na podpory profilowane specjalnie pod siatkę leśną.

Czym wyróżniają się takie słupki? Przede wszystkim zaczepami do mocowania siatki. Najczęściej są to słupki wykonane z profili Z, o przekroju przypominającym tę literę. Przy wyborze słupków musisz też pamiętać o tym, by dopasować ich wysokość do siatki oraz głębokości, na jaką będą wkopane w ziemię.

Jak rozmieścić i osadzić słupki?

Zanim przejdziemy do osadzania słupków, parę słów o czynnościach, które musisz wykonać wcześniej. Po wyborze najważniejszych elementów sam montaż siatki leśnej rozpocznij od wyznaczenia linii, po której będzie przebiegać ogrodzenie. Następnie oczyść ten teren z wszelkich zarośli, krzewów czy kamieni.

Jak rozstawić podpory ogrodzenia? Słupki do siatki leśnej umieść co 3 do 6 metrów. Nie trzeba ich montować gęściej, bo w przeciwieństwie do siatek plecionych te leśne nie potrzebują aż tylu słupków do prawidłowego naciągu.

Czy słupki metalowe, czy drewniane, trzeba je solidnie osadzić w ziemi. Metalowe najlepiej zabetonować. Z reguły wystarczy zalać betonem dołki o głębokości około 50-60 centymetrów, przy słupkach narożnych warto podwoić tę wartość. Słupki drewniane po prostu wkopuje się w ziemię na wspomnianą głębokość. Narożne odpory warto dodatkowo podeprzeć specjalnymi wspornikami. Ważne jest też poziomowanie słupków ogrodzeniowych. Przy umieszczaniu ich w ziemi wykorzystując poziomicę i zadbaj, by nie odbiegały od pionu.

Naciąganie i montaż siatki leśnej na słupkach

Montaż siatki leśnej polega na naciąganiu jej na poszczególnych odcinkach między słupkami początkowymi i narożnymi. To właśnie na takich etapach trzeba naciągnąć ją jak najmocniej – to podstawa stabilności ogrodzenia.

Do wspomnianych słupków wiąże się ją drutem wiązałkowym. W przypadku drewnianych należy przybić ją do nich skoblami. Warto pamiętać, że siatki leśnej nie powinno się przytwierdzać do słupków pośrednich, by jej na nich nie blokować.

Po uporaniu się z jednym odcinkiem możesz przystąpić do drugiego. Montaż siatki leśnej musi być dokładny, wtedy konstrukcja będzie solidna i elastyczna.

Podsumowanie. Montaż siatki leśnej – o czym trzeba pamiętać?

Siatka leśna wyróżnia się dużą elastycznością i wytrzymałością. Rozciąga się ją na słupkach metalowych lub drewnianych. Można je rozstawić rzadziej niż przy klasycznej siatce, co 3-6 metrów. Siatkę leśną mocuje się do słupków początkowych i narożnych – nie powinieneś jej blokować na słupkach pośrednich.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *