Brak kategorii

Co można znaleźć w letniej ofercie sklepów BHP?

Co można znaleźć w letniej ofercie sklepów BHP?

Za nami pierwsze ciepłe dni, podczas których wykorzystaliśmy lżejsze elementy garderoby. Warto wiedzieć, że także w kwestii odzieży BHP istnieje możliwość dopasowania jej do pory roku i aury za oknem. Co warto wiedzieć na temat letnich ubrań roboczych?

Czy odzież robocza jest obowiązkowa także latem?

Noszenie odzieży roboczej może być szczególnie uciążliwe w ciepłe dni, zwłaszcza dla pracowników, którzy działają na świeżym powietrzu. Należy jednak zaznaczyć, że jest ona wymagana przez cały rok. Dzięki niej możliwe jest zniwelowanie ryzyka utraty zdrowia lub życia podczas pracy. Dodatkowo prywatne ubrania pracownika nie zabrudzą się podczas realizacji zadań zawodowych.

Zgodnie z zapisami prawa pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi, gdy jest to wymagane przez warunki pracy: ubrania ochronne, strój oraz obuwie BHP, a także środki ochrony indywidualnej. Warto jednak zaznaczyć, że mogą oni poprawić komfort pracownika, wybierając letnią odzież roboczą.

Co cechuje letnią odzież roboczą, ochronną?

Letnia odzież ochronna i robocza to rozwiązania, które w swojej ofercie ma sklep BHP, np. Świat BHP. Wśród elementów najczęściej poszukiwanych na ciepłe dni wyróżnić można spodnie, w niektórych branżach zastosowanie mogą mieć także szorty robocze. Kupując ten element garderoby, warto wybrać modele luźne, niekrępujące ruchów. Dobrze jest, aby materiał pochłaniał wilgoć, co pozwala zniwelować dyskomfort związany z poceniem się podczas pracy.

To samo dotyczy koszulek oraz koszul, które noszone są przez pracowników. Warto wybrać lekkie przewiewne materiały, które zapewnią komfort termiczny nawet w dużych upałach. Dobrze sprawdza się bawełna, jednak czasem konieczne jest wybranie bardziej specjalistycznych materiałów dla pracowników pracujących latem na słońcu. Ponadto warto dodać do ich roboczej garderoby czapki (gdy niestosowane są kaski). Najlepiej wybrać modele z daszkiem, z bawełny, dobrze, aby miały system wentylacji, dzięki któremu nie dojdzie do przegrzania głowy.

Omawiając kwestie związane z letnią odzieżą BHP, warto zwrócić uwagę także na obuwie robocze. W sklepach i hurtowniach znaleźć można sandały, które ochraniają stopę pracownika — warto postawić na ten model, gdy nie wpłynie to negatywnie na bezpieczeństwo i higienę w pracy. Są one przewiewne, przez co nie poci się stopa. Gdy nie jest to możliwe, warto postawić na skarpety zapobiegające poceniu i otarciom. Dobrym rozwiązaniem są modele z włóknem węglowym lub bambusowe.

Czy istnieją letnie środki ochrony osobistej?

Środki ochrony osobistej BHP, takie jak: kaski, gogle, maski, rękawiczki i nauszniki wpływają bezpośrednio na zdrowie i życie pracownika, dlatego muszą spełniać szereg wyśrubowanych norm. W związku z tym na próżno szukać specjalnie dostosowanych rozwiązań letnich. Oferowane w sklepach BHP artykuły robocze to rozwiązania, pozwalające na zachowanie pełnego bezpieczeństwa podczas wykonywania prac w każdych warunkach.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *