Ubrania dla pracowników mają spełniać przede wszystkim swoją podstawową funkcję. To zabezpieczanie lub zastępowanie ich prywatnej odzieży, by nie pobrudziła się ani nie zniszczyła w czasie pracy. W niektórych przypadkach musi być jednak przygotowana na dodatkowe zadania. Taki warunek musi spełniać odzież robocza na lato.
Wysokie temperatury i mocno świecące słońce znacznie utrudniają bowiem wykonywanie obowiązków. By zapewnić pracownikom komfort, ubrania muszą gwarantować dobrą wentylację organizmu. Wyzwaniem jest dla nich radzenie sobie z potem, nie powinny też blednąć w promieniach słońca. Jaka odzież robocza na lato będzie zatem najlepsza? Podpowiadamy!
Odzież robocza na lato – w jakich branżach będzie potrzebna?
W ostatnich latach wakacyjne miesiące są w Polsce coraz cieplejsze. Klimat się zmienia, czasami już na początku czerwca temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. W związku z tym dobór odpowiedniej odzieży roboczej jest coraz ważniejszy. Przegrzanie organizmu zmniejsza wydajność pracy, ale jest też groźne dla zdrowia, a nawet życia pracowników.
Specjalne ubrania na lato powinny otrzymać przede wszystkim osoby, które wykonują obowiązki na świeżym powietrzu. Należą do nich budowlańcy, drogowcy, osoby zajmujące się porządkowaniem przestrzeni publicznej. Odzież robocza na lato jest potrzebna również rolnikom.
Problemy mogą mieć także pracownicy zatrudnieni w fabrykach i halach produkcyjnych, które nie posiadają klimatyzacji. Jeśli bowiem w zakładzie pracy sprawnie działa nadmuch zimnego powietrza, pracownicy mogą w nim pracować w podobnym stroju właściwie przez cały rok.
Na jakie materiały postawić latem?
Odzież robocza na lato różni się od tej wykorzystywanej w innych porach roku składem. W lipcu czy sierpniu nie ma miejsca na grube materiały. Królują tkaniny o niewielkiej gramaturze, lekkie i przyjazne ciału. O gramaturze koszulek roboczych można przeczytać więcej na https://www.printsc.pl/blog/gramatura-koszulki-a-nadruk-co-warto-wiedziec.html.
Przy wyborze rodzaju włókien trzeba zdać się na indywidualne preferencje. Teoretycznie lepiej sprawdzają się materiały syntetyczne. Ubrania na bazie poliestru dobrze odprowadzają pot i szybko wysychają. Tyle że zwykle już po dwóch, trzech godzinach pracy unosi się z nich nieprzyjemny zapach.
Letnie ubrania robocze dobrej jakości mogą być wykonane również z bawełny. Wiele osób preferuje ją ze względu na naturalne włókna, które nie podrażniają skóry i są przyjemniejsze w dotyku. Bawełna wysycha jednak zdecydowanie wolniej, wchłania pot. Odzież robocza na lato wykonana z bawełny powinna być luźna, w przypadku poliestrowej lepiej postawić na bardziej dopasowany krój.

Odzież robocza na lato – najciekawsze propozycje
Strój roboczy na najcieplejsze miesiące powinien składać się z kilku elementów. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku wielu branż letnie ubrania, nawet jeśli lżejsze i cieńsze od innych, muszą odpowiednio odgradzać pracownika od kontaktu z potencjalnie groźnymi powierzchniami i przedmiotami.
Koszulka robocza na lato
Podstawowym elementem letniej odzieży jest koszulka. O tej porze roku pracownicy najchętniej zakładają proste T-shirty, choć w niektórych firmach pracodawcy wymagają noszenia koszulek polo. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, w przypadku koszulek bawełnianych należy postawić na luźniejsze modele.
Jaka gramatura koszulek będzie odpowiednia na letnie upały? Najlepiej szukać tych najcieńszych, z gramaturą na poziomie 160 gramów na metr kwadratowy. Dla pracowników outdoorowych ważny jest również kolor koszulki – najlepiej, by była jasna, wtedy będzie odbijać większość promieni słonecznych.
Przy wyborze koszulki dla firm warto zwrócić też uwagę na jej znakowanie. Przy koszulkach poliestrowych najlepiej postawić na sublimację, uważać trzeba przy bawełnianych. Niektóre techniki ograniczają bowiem przepływ powietrza przez odzież. Więcej informacji o technikach znakowania na https://www.printsc.pl/blog/znakowanie-odziezy-a-wybor-wlasciwej-techniki-co-nalezy-wziac-pod-uwage.html.
Spodnie robocze letnie
Ze spodniami roboczymi jest trudniej. Na przykład budowlańcy często potrzebują ochrony do pracy na klęczkach, dlatego trudno im zrezygnować z długich spodni. Wtedy warto spróbować znaleźć spodnie jak najlżejsze i zastanowić się nad ogrodniczkami. Wbrew pozorom dają większą swobodę niż spodnie do pasa. Gdy praca w klęku odpada, można pozwolić sobie na szorty robocze. W krótkich spodenkach jest zdecydowanie przyjemniej.
Buty do pracy latem
W wysokich temperaturach bardzo obficie pocą się stopy. Dlatego najlepiej zaopatrzyć je w jak najlżejsze buty. Powinny mieć otwory wentylacyjne, dobrze sprawdzi się obuwie z siateczką. Pamiętać tylko trzeba o grubych podeszwach, które odgrodzą stopy od rozgrzanej nawierzchni. Typowo letnią alternatywą są sandały robocze. W praktyce niewiele osób może sobie jednak na nie pozwolić bez ryzyka urazów stóp.
Letnie nakrycie głowy
Praca na zewnątrz latem wymaga osłony na głowę. W przeciwnym razie zagraża nam udar słoneczny. Najprostszym rozwiązaniem jest klasyczna czapka z daszkiem – najlepiej sprawdzają się modele bawełniane. Inna możliwość to robocza chusta buff. Jej termoaktywny materiał odprowadzi pot, a odpowiednie ułożenie zapewni ochronę karku.