Ubrania firmowe

Czym charakteryzuje się odzież odblaskowa dla pracowników pracujących w obszarach wysokiego ryzyka?

Czym charakteryzuje się odzież odblaskowa dla pracowników pracujących w obszarach wysokiego ryzyka?

Pracowników wykonujących swoją pracę w odzieży odblaskowej możemy spotkać każdego dnia. Jest to powszechny uniform, którego obowiązek noszenia określają narzucane normy. Regulacje są nakładane ze względu na zagrożenia, które niesie za sobą wykonywana profesja. Może to być praca przy maszynach czy drodze. Odzież odblaskowa damska i męska wykonana według obowiązujących przepisów ma za zadanie zwiększyć poziom widzialności pracownika, a tym samym zminimalizować ryzyko wypadku. Jaka norma określa poziomy ochrony i czym charakteryzuje się odzież do nich dostosowana? Odpowiadamy!

Ubrania odblaskowe a norma EN ISO 20471

Warto zacząć od tego, że podstawowym aspektem, który musi spełniać odzież odblaskowa jest obecność dwóch materiałów:

  • tkaniny tła o właściwościach fluorescencyjnych w kolorze żółtym, pomarańczowo – czerwonym lub czerwonym,
  • taśmy odblaskowej.

Fluorescencyjne tło ma za zadanie zapewnienie podwyższonej widoczności w dzień i w nocy, natomiast odblask odbijanie świateł i reflektorów. Norma EN ISO 20471 określa, jaka powinna być minimalna powierzchnia tkaniny i taśmy odblaskowej w odniesieniu do wyznaczonych 3 klas ochrony. Ubrania te mają zapewniać widzialność pracownika z każdej strony i być zaprojektowane w ten sposób, by była możliwość zidentyfikowania sylwetki. Co więcej, mają pokrywać tułów. Te elementy nieco odróżniają tą odzież, od tej przeznaczonej dla osób pracujących w warunkach średniego ryzyka, które mogą sobie pozwolić na szerszą gamę kolorów, bogatsze wzornictwo, a nawet brak elementów odblaskowych. Takie cechy często posiadają bluzy męskie odblaskowe lub spodnie odblaskowe. Sprawdźmy, jakie cechy posiada odzież poszczególnych poziomów bezpieczeństwa. 

Klasa 3, czyli najwyższy poziom ochrony

Na początek krótka charakterystyka zajmowanego przez materiały miejsca. Minimalna powierzchnia tkaniny to 0,80 m2, natomiast odblasku – 0,20 m2. Co więcej, długość taśmy znajdującej się na tkaninie powinna wynosić 4 m. Po ten typ odzieży zobowiązani są sięgać m.in. pracownicy lotnisk, autostrad czy dróg ekspresowych. Są oni pasywnym uczestnikiem ruchu powyżej 60 km/h, przez co zagrożenie wypadku wzrasta. By uzyskać obowiązkowy poziom ochrony można użyć jednej części garderoby z klasy 3 lub połączyć ze sobą dwa osobne elementy np. kurtki robocze odblaskowe ocieplane i spodnie.

Poziom średni – 2 poziom ochrony 

W tym przypadku minimalna powierzchnia materiału to 0,50 m2, a taśmy odblaskowej 0,13 m2. Obowiązek jej noszenia mają na przykład osoby pracujące w pobliżu dróg A i B. Stosują je również kierowcy samochodów ciężarowych. Długość taśmy powinna wynosić 2,6 m. Normę tą spełnia poniższa kamizelka ostrzegawcza z kieszeniami S476.

odzież odblaskowa to m.in. kamizelki
Kamizelka ostrzegawcza z kieszeniami, źródło zdjęcia: strona sklepu sprzetbhp.pl

Jakie cechy posiada odzież 1 poziomu ochrony według normy EN ISO 20471? 

Ta klasa bezpieczeństwa jest najniższym progiem wyznaczanym dla pracowników obszarów wysokiego ryzyka – poziom minimalny. Jest przeznaczona głównie dla osób pracujących na drogach prywatnych np. pracowników budowlanych. Zgodnie z jej założeniami minimalna powierzchnia tkaniny musi wynosić 0,14 m2, minimalna powierzchnia taśmy odblaskowej 0,10 m2, natomiast jej długość 2 m.

Z jakich materiałów jest wykonywana odzież odblaskowa?

Materiały są dobierane tak, aby nie tylko gwarantować ciepło w zimne dni, ochronę przed deszczem i wygodę podczas pracy, ale również są dostosowywane do normy w taki sposób, by po wielokrotnym, często chemicznym praniu ubrań spełniały ją w takim samym stopniu, jak podczas pierwszego użycia. Najpowszechniej stosuje się tkaniny poliestrowe z domieszką bawełny, modakryl, oxford czy softshell.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *