Czym zajmuje się kierowca zawodowy? Prowadzeniem samochodu, którym pokonuje tysiące kilometrów. Podróż odbywa więc w przyjemnych warunkach, może podkręcić ogrzewanie w kabinie, włączyć klimatyzację… Rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Często kierowcy mają sporo dodatkowych obowiązków, związanych choćby z rozładunkiem i załadunkiem towarów. Dlatego ważną funkcję pełni odzież robocza dla kierowcy.
W jej skład wchodzi wiele elementów dopasowanych do zmiennych warunków pogodowych – koszule, bluzy BHP czy obuwie ochronne. Jakie warunki muszą spełniać takie ubrania? Jaka jeszcze odzież jest potrzebna kierowcom? Wyjaśniamy!
Kiedy pracownikowi nieodpłatnie należą się ubrania dla kierowców?
Ubrania robocze w założeniu mają zapewniać komfort pracownikom w czasie wykonywania obowiązków. Zgodnie z przepisami obowiązek ich użytkowania występuje bowiem wtedy, gdy w czasie pracy występuje zagrożenie zabrudzenia lub zniszczenia prywatnej odzieży pracownika.
Obowiązek dostarczenia takich ubrań ciąży na pracodawcy. Co więcej, powinien on sam zakupić takie ubrania i wręczyć je podwładnym nieodpłatnie. Strony mogą także umówić się, że pracownik zakupi strój roboczy sam, ale pracodawca musi mu wówczas wypłacić ekwiwalent pieniężny równy poniesionym kosztom.
Robocze ubrania dla kierowców pracodawca musi dostarczyć wówczas, gdy jego pracownik nie tylko kieruje samochodem, ale zajmuje się także rozładunkiem lub przeładowywaniem towarów, ewentualnie pomaga w tych czynnościach. W praktyce obowiązkowe są więc robocze ubrania dla kierowców ciężarówek i samochodów dostawczych.
Często jednak odzież roboczą otrzymują wszyscy kierowcy. Co ważne, na obowiązek firmy nie wpływa rodzaj umowy zawartej z pracownikiem – odzież robocza dla kierowcy należy mu się nawet wtedy, gdy podpisał umowę zlecenie.
Odzież robocza dla kierowcy – jakie elementy powinien zawierać taki strój?
Podstawą stroju roboczego kierowcy są najczęściej koszule flanelowe oraz bluzy robocze wykonane z bawełny bądź poliestru. Najbardziej funkcjonalne są bluzy z kapturem, zamykane zamkiem błyskawicznym. Kaptury przydają się wtedy, gdy trzeba wyjść z samochodu.
W takich wypadkach potrzebne są również ubrania ocieplane oraz przeciwdeszczowe. W końcu kierowcy jeżdżą z towarem przez cały rok. Odzież robocza dla kierowcy zazwyczaj obejmuje więc polary BHP, a także kurtki z powłoką poliuretanową. Muszą być dobrze dopasowane do sylwetki pracownika i chronić go przed wiatrem oraz deszczem.
Dodatkiem potrzebnym w zimie będzie również robocza czapka. Tego typu wierzchnie ubrania, podobnie jak kurtki i polary, często posiadają firmowe nadruki – w ten sposób pracodawca dodatkowo reklamuje własną działalność.
Ubrania dla kierowców ciężarówek – dodatki, których nie można przeoczyć
Ubrania dla kierowców to także rękawice robocze. Muszą być przystosowane do pracy przy przeładunku towarów. Powinny być odporne na przecięcia i przetarcia, a także zapewniać odpowiednie ocieplenie dłoni zimą. Dlatego warto przygotować pracownikowi kilka par.
Do wyposażenia kierowcy należą również buty robocze i okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Rodzaj tych pierwszych zależy od charakteru pracy, najlepiej wybrać modele z podeszwą antypoślizgową oraz wzmocnionym podnoskiem. To zabezpieczenie na wypadek, gdyby w czasie rozładunku coś spadło na stopę kierowcy. Okulary zapewnią komfort jazdy przy mocno świecącym słońcu.
Odzież robocza dla kierowcy to także kamizelka odblaskowa do samochodu. Co prawda w Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych europejskich krajów, wciąż nie ma obowiązku posiadania jej na wyposażeniu samochodu. Ten element jest jednak potrzebny do tego, by opuścić pojazd na drodze ekspresowej lub autostradzie. Kiedy problem z samochodem pojawi się w nocy, również konieczne jest używanie odblasków. Kamizelka rozwiązuje ten problem.