Brak kategorii

Jak sprawić, aby meble nie stanowiły zagrożenia dla dzieci? Poradnik

Jak sprawić, aby meble nie stanowiły zagrożenia dla dzieci? Poradnik

Bez mebli nie ma się obejść. Takie elementy goszczą zarówno w domach, jak i lokalach użytkowych. Czasem jednak nie zdajesz sobie sprawy, jak duże niebezpieczeństwo mogą stanowić dla dzieci – szczególnie tych najmłodszych. Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Zamiast jednak się martwić, możesz od razu dmuchać na zimne. Jak? Wystarczy wybrać odpowiednie modele, a następnie nieco je zabezpieczyć. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawić, by elementy wyposażenia były w pełni bezpieczne dla pociech, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Wybór odpowiednich mebli – na co zwrócić szczególną uwagę?

Kupując nowe meble, zarówno do mieszkania, jak i lokalu użytkowego, w którym będą przebywać dzieci, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać elementy wyposażenia, które same w sobie nie powinny stanowić żadnego zagrożenia dla najmłodszych. Na jakich czterech rzeczach koniecznie musisz skupić swoją uwagę?

Stanowcze “nie” dla ostrych kantów

Wybierając meble, które mają być bezpieczne dla dzieci, koniecznie postaw na rozwiązania z zaokrąglonymi kantami. Ostre wystające boki stanowią bowiem bardzo duże zagrożenie – szczególnie dla maluchów uczących się chodzić. Wystarczy, że pociecha się potknie i ogromny guz oraz siniak są wręcz gwarantowane. Lepiej więc postawić na subtelne zaokrąglone zakończenia. Takie rozwiązania są teraz bardzo modne, a do tego nie będziesz musiał martwić się o pociechy. 

Zamiast stołu prostokątnego, kup zatem blat okrągły, a zamiast kanciastych krzeseł – te w kształcie opływowym. Wielu producentów ma dla swoich klientów ciekawe propozycje. Spośród wielu ciekawych propozycji z pewnością znajdziesz coś, co świetnie wpisze się w Twoje wnętrze, a do tego nie będzie stanowić zagrożenia dla dzieci. 

meble bezpieczne dla dzieci - okrągłe kanty
Meble, które będą bezpieczne dla dzieci, to przede wszystkim te z okrągłymi blatami czy wykończeniem. Ostre kanty nie są wskazane!

Miękkie wypełnienie sprawdzi się zawsze

Małe dzieci bardzo często lubią także skakać np. po sofie wypoczynkowej czy wiercić się na krześle w jadalni. To całkowicie normalne – w ten sposób odkrywają świat i zabijają nudę. Aby jednak meble nie były dla nich zagrożeniem, koniecznie postaw na modele wypełnione miękką pianką bądź sprężynami. Masz wtedy pewność, że każdy podskok na pewno będzie dla malucha bezbolesny. Mimo to cały czas pilnuj, co robi Twoja pociecha – nigdy nie wiadomo, co jeszcze przyjdzie jej do głowy. 

Dokładne szlify jako punkt obowiązkowy

Wybierając meble, zawsze korzystaj z rozwiązań godnych polecenia producentów. Czytaj opinie czy sięgaj po porady u znajomych lub rodziny. Elementy wyposażenia bezpieczne dla dzieci muszą być bowiem idealnie wykończone pod każdym możliwym względem. Najważniejsza będzie oczywiście oszlifowana powierzchnia. Ta musi być perfekcyjnie gładka, pozbawiona wszelkich niedociągnięć. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że maluch wbije sobie np. drzazgę. Ta jest przecież bardzo ciężka do usunięcia, a dodatkowo może sprawić ogromny ból. Lepiej więc dmuchać na zimne!

Bezpieczne lakiery i farby – must have przy dzieciach

Kolejny ważny aspekt to fakt, iż meble muszą być wykończone przy użyciu bezpiecznych lakierów, emalii czy farb. Preparaty te powinny być bezwonne i antyalergiczne. Odpowiednie atesty oraz certyfikaty będą potwierdzać brak obecności szkodliwych substancji. Teraz na szczęście nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem elementów wyposażenia pokrytych takimi bezpiecznymi lakierami. Wybierając sprawdzonego dostawcę, z pewnością możesz na to liczyć. 

Pamiętaj jednak, że zasada ta nie dotyczy wyłącznie nowych mebli. Jeśli chcesz w jakiś sposób zakonserwować obecne elementy wyposażenia, również musisz wybrać lakiery czy bejce przyjazne dla dzieci. Do tego używaj ich tylko zgodnie z zaleceniami producenta

meble bezpieczne dla dzieci - odpowiednie lakiery
Odnawiając czy konserwując meble, zawsze używaj sprawdzonych preparatów. Do tego wykonuj te czynności na zewnątrz – zapach lakieru może podrażniać nie tylko dzieci!

Jak zabezpieczyć meble przed dziećmi?

Odpowiednie meble wybrane. To jednak jeszcze nie jest koniec. Aby mieć pewność, że wszystkie elementy wyposażenia są w pełni bezpieczne dla pociech, musisz niektóre z nich dodatkowo zabezpieczyć. Jak? Pokażę Ci najlepsze sposoby!

Wykorzystaj specjalne osłonki

Najłatwiejszym sposobem na zabezpieczenie mebli są specjalne osłonki oraz ochraniacze. Te możesz zamontować przede wszystkim na wystających krawędziach czy ostrych kantach. Są bowiem elementy wyposażenia, w których nie da się ich uniknąć. Udaj się więc do sklepu i znajdź ochraniacze na dane modele. Pamiętaj, by wybrać ich odpowiedni rozmiar. Zobacz także, czy są miękkie i łatwe do przymocowania. Takie osłonki kupisz za kilkanaście złotych, dlatego nie ma się nad czym zastanawiać. Bliskie spotkania z meblami nie będą dzięki nim niebezpieczne dla pociech w różnym wieku. 

Zabezpiecz wszelkie elementy ruchome

Aby dzieciom nic nie zagrażało, konieczne będzie także odpowiednie zabezpieczenie wszelkich elementów ruchomych. Mam tutaj na myśli np. rozkładany blat stołu czy szuflady. W pierwszej sytuacji upewnij się po prostu, czy blokada jest odpowiednio zabezpieczona. Staraj się także nie pokazywać dziecku, w jaki sposób działa jej mechanizm. Maluch z pewnością kiedyś będzie chciał spróbować rozłożyć taki stół, jeśli wcześniej zobaczy, jak to wszystko zrobić. Unikaj tego, by go nie kusić. 

Przy szufladach możesz natomiast zdecydować się na specjalne ograniczniki. Dzięki nim dziecko nie będzie w stanie jej samodzielnie wysunąć. Unikniesz wtedy sytuacji, kiedy to palce malucha zostaną przycięte przez elementy mebla. Początkowo z pewnością taka blokada będzie dla Ciebie mało praktyczna, jednak szybko się do niej przyzwyczaisz. 

meble bezpieczne dla dzieci - szuflady z blokadą
Szuflady to elementy, które stanowią ogromne zagrożenie dla dzieci. Lepiej więc zabezpieczyć je specjalnymi blokadami dostępnymi za kilkadziesiąt złotych.

W razie konieczności – przykręć meble do ściany

Duże, ciężkie i toporne meble możesz także przykręcić do podłogi czy ściany. Będziesz mieć wtedy pewność, że element wyposażenia nie spadnie na dziecko. To bardzo ważne szczególnie przy pociechach, których wszędzie jest zawsze pełno. Nigdy nie wiadomo, czy podczas chwili Twojej nieuwagi maluch nie zechce wspiąć się na meble. Chyba nie muszę Ci mówić, czym może to grozić.

Jeśli chcesz stworzyć przestrzeń przyjazną dla dzieci, koniecznie weź sobie do serca wymienione przeze mnie porady. Zdrowie pociech jest przecież najważniejsze!

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *