Brak kategorii

Ubrania robocze i ochronne. Jak o nie zadbać?

Ubrania robocze i ochronne. Jak o nie zadbać?

Ubrania robocze i ochronne pełnią szczególną funkcję. Choć zdarza się, że korzystamy z nich na co dzień we własnym zakresie, to jednak najczęściej ich używanie wiąże się z obowiązkami, które nakłada na nas pracodawca.

Pierwsza grupa, czyli odzież robocza, jest bardziej powszechna. Ma zastępować lub zabezpieczać prywatne ubrania przed zabrudzeniem oraz zniszczeniem. Odzież ochronna to różne kategorie ubrań, które mają chronić zdrowie i życie pracowników.

Ubrania robocze i ochronne nie będą jednak prawidłowo spełniać swoich zadań, jeśli nie będziemy odpowiednio o nie dbać. Ważne jest ich czyszczenie i sposób prania, ale także suszenie i przechowywanie. Podpowiadamy, jak zadbać o taką odzież, by jak najdłużej zachowała swoje właściwości.

Ubrania robocze i ochronne. Obowiązki pracodawcy a obowiązki pracownika

Kto jednak powinien zajmować się praniem i czyszczeniem ubrań roboczych oraz ochronnych? Kodeks pracy stawia tutaj sprawę jasno. Zarówno zakup, jak i pranie takiej odzieży należy do obowiązków pracodawcy.

Mogą skorzystać z zakupu w profesjonalnych sklepach, takich jak https://abccotton.pl, lub szukać jej w innych, mniej wyspecjalizowanych placówkach. Warunek: musi być w dobrym stanie i nadawać się na konkretne stanowisko pracy.

Pracodawca ma zapewnić nie tylko pranie ubrań, ale także ich konserwację oraz ewentualne odkażanie czy naprawę. Mimo wszystko przepisy pozwalają, by scedował te obowiązki na pracownika. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy zwrot ubrań do prania generuje trudności.

Taka sytuacja musi być jednak uzgodniona z podwładnymi, zapisana w regulaminie zakładu pracy. Wówczas pracodawca ma też wynagrodzić podwładnemu straty finansowe związane z praniem i poświęconym czasem. Czyni to w formie ekwiwalentu.

Jak czyścić odzież roboczą i ochronną?

Mimo wszystko często to pracownicy sami czyszczą więc ubrania robocze i ochronne. By zachować je w dobrym stanie, trzeba przede wszystkim trzymać się wskazówek producenta. Te są zwykle zamieszczone na metce.

Powierzchowne zabrudzenia można usunąć za pomocą wilgotnej szmatki. Ten sposób sprawdza się zwłaszcza w przypadku kurtek i softshelli. Można także namoczyć ubrania i użyć miękkiej szczotki, która pomoże usunąć zaschnięte plamy. Przy poważniejszych zabrudzeniach konieczne będzie jednak pranie.

Ubrania robocze i ochronne – pranie

Za najbezpieczniejszą formę czyszczenia odzieży uchodzi oddanie jej do pralni chemicznej. Używane tam środki powinny uchronić ubrania przed ewentualnymi uszkodzeniami czy rozwarstwieniem. Pracownicy zwykle jednak piorą powierzone im ubrania na własną rękę.

Wówczas należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ubrań do prania. Czasami możliwe będzie jedynie pranie ręczne. Jeśli jednak odzież roboczą można wrzucić do pralki, najpierw trzeba zapiąć wszelkie zamki, paski oraz rzepy. Dzięki temu unikniemy ryzyka zahaczenia o jakiś element i rozdarcia ubrania. Poza tym odzież trzeba wywrócić na tzw. lewą stronę.

Przy praniu odzieży roboczej należy też zwrócić uwagę na środki piorące. Muszą być dopasowane do materiału. Jeśli pierzemy na przykład ubrania odblaskowe, nie można stosować detergentów na bazie mydła. Pozostawią bowiem tłuste ślady.

Weźmy też pod uwagę, że do wywabienia plam może być konieczna wysoka temperatura. Uważajmy, by nie zniszczyła materiału!

Suszenie odzieży do pracy

Pranie to tylko połowa sukcesu. Ubrania robocze i ochronne trzeba bowiem jeszcze odpowiednio wysuszyć. Najlepiej wywiesić je na wolnym powietrzu. Wbrew pozorom lepiej nie wybierać do tego nasłonecznionych miejsc. Co prawda wtedy ubrania wysuszą się szybciej, ale mogą stracić kolory czy inne właściwości.

Odzież można suszyć również w temperaturze pokojowej, we wnętrzu. Ale lepiej nie w pobliżu grzejnika, gdzie może ją uszkodzić zbyt wysoka temperatura. Warto zadbać, by jak najszybciej wywiesić ubrania robocze po praniu. Wtedy łatwiej uniknąć zagnieceń. A nie każdy rodzaj odzieży roboczej nadaje się do prasowania.

Ubrania robocze i ochronne – przechowywanie

Musimy też pamiętać, by odzież roboczą odkładać do szafy dopiero wtedy, gdy będzie w stu procentach sucha. Zawilgocone ubrania mogą pokryć się pleśnią czy też stać siedliskiem innych patogenów.

Odzież roboczą i ochronną najlepiej wieszać na wieszakach lub starannie składać. Nie powinny działać na nią promienie słoneczne. Przechowywanie jej w nasłonecznionych miejscach zmniejszy jej wytrzymałość.

Jeśli przechowujemy ubrania robocze i ochronne w zakładzie pracy czy warsztacie, pamiętajmy też, by znajdowały się z dala od olejów i innych niebezpiecznych substancji.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *