Ubrania odblaskowe to coraz bardziej doceniany segment odzieży roboczej i ochronnej, ale nie tylko. W wielu sytuacjach ich noszenie jest obowiązkiem nakładanym przez przepisy BHP. Stąd kamizelki i spodnie odblaskowe są obecne na budowach, w pracach odbywających się na drogach oraz w ich pobliżu, a także na przykład na lotniskach czy w fabrykach, gdzie wokół pracowników krążą różnego rodzaju pojazdy. Ubrania odblaskowe są jednak coraz częściej używane również w domowych pracach, a także przez osoby podróżujące po zmroku pieszo bądź na rowerze. W społeczeństwie rośnie świadomość, że odblask, poprzez zwiększenie widoczności, faktycznie może uratować życie. Coraz popularniejsze stają się więc również kurtki odblaskowe. Na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni model? Podpowiadamy!
Jak działają odblaski?
Materiały odblaskowe weszły do masowej produkcji w połowie XX wieku. Ich głównym założeniem jest odbijanie padającego na nie światła pod podobnym kątem, z jakiego dociera do nich wiązka światła – na przykład emitowana przez reflektory nadjeżdżającego pojazdu. Odbijanie światła może odbywać się na dwa główne sposoby. Oba są dziś wykorzystuje się przy produkcji odzieży odblaskowej, choć zdecydowanie popularniejszy jest pierwszy z nich – materiał mikrokulkowy. Za odbijanie światła odpowiadają w nim niezwykle liczne szklane mikrokulki. Są one wbudowane w tkaninę i to od nich odbija się światło. Właśnie w taki sposób wzbogacana jest większość rodzajów odzieży odblaskowej. Drugim surowcem jest materiał mikropryzmatyczny, gdzie, jak sama nazwa wskazuje, światło jest odbijane przez specjalne miniaturowe pryzmaty. Pozwalają na przygotowywanie odblasków w kilku kolorach.
Odzież odblaskowa to nie jedyne wyposażenie jakie można zapewnić pracownikowi. W innym artykule piszemy na temat znakowania odzieży firmowej: https://bhp-zak.pl/jakie-sa-metody-znakowania-odziezy-firmowej/.
Kurtki odblaskowe – jak powinny być skonstruowane?
Dobierając kurtkę odblaskową warto zwrócić uwagę na powierzchnię odblasków oraz jaskrawego materiału, który najczęściej stanowi główne tło tego elementu garderoby. To od ich wielkości zależy bowiem klasa odzieży ostrzegawczej, do jakiej można będzie zaliczyć ubiór. Kurtka odblaskowa może bowiem zapewnić nawet najwyższą, trzecią klasę ochrony.
Wówczas jednak długość klasycznych taśm odblaskowych, jakimi są wzbogaca się takie ubrania, musi wynosić przynajmniej cztery metry – powierzchnia materiału odblaskowego jest wówczas równa 0,2 metra kwadratowego. Jaskrawe tło powinno zajmować co najmniej 0,8 metra kwadratowego. Wtedy kurtki można użyć nawet w miejscach, gdzie wymagania wobec ubrań są największe.
Jeżeli dobieramy kurtkę odblaskową do własnych potrzeb, nie musimy sugerować się klasami odzieży ochronnej. Ważne jest wówczas, by odblaski były dobrze widoczne. Zwróćmy uwagę, by znajdowały się zarówno na tułowiu, jak i na rękawach kurtki.
Kurtki odblaskowe – na jaki materiał się zdecydować?
Podczas gdy z punktu widzenia bezpieczeństwa największe znaczenie ma układ odblasków, dla wygody użytkowania znacznie bardziej istotny jest materiał, jakiego użyto do uszycia kurtki. Ma on wpływ również na fundusze, które będą potrzebne do zakupu ubrania. W końcu ceny rozpoczynają się od około 60 złotych przy najprostszych rozwiązaniach, a sięgają nawet ponad 400 zł.
Najtańsze kurtki z elementami odblaskowymi zwykle wykonuje się z poliestru powleczonego PCV. Zapewniają podstawową ochronę przed deszczem i wiatrem, ale słabo wentylują i ogrzewają skórę. Przy poszukiwaniu lekkiej kurtki warto więc zwrócić uwagę na odblaskowe softshelle, najlepiej te z wbudowaną membraną. Wówczas można liczyć zarówno na zachowanie odpowiedniej temperatury, jak i odprowadzanie ciepła i potu. Przy kurtkach zimowych ważne będzie odpowiednie ocieplenie, za które odpowiada między innymi podszewka.