Strażacy należą do grup zawodowych, które cieszą się w Polsce najwyższym poziomem zaufania. Taki stan rzeczy jest udowadniany w kolejnych ankietach i sondażach. Ubrania odblaskowe, mundury strażackie i syreny to znak, że zbliża się pomoc. Wpływ na to mają z pewnością również dość wygórowane kryteria, jakie trzeba spełnić, by zostać zawodowym strażakiem. Mimo że jest to praca prestiżowa, nie należy do najłatwiejszych. Uciążliwe mogą być dyżury i gotowość do nieregularnego trybu pracy. Do tego strażacy w czasie gaszenia pożarów czy ratowania ludzi z wypadków sami są narażeni na niebezpieczeństwo. W związku z tym niezwykle ważne jest, by byli odpowiednio wyposażeni. Same spodnie odblaskowe nie wystarczą – konieczny jest pełen ubiór i inne środki ochrony indywidualnej.
Rodzaje strażackich mundurów
Ze strażakami mogą się nam kojarzyć różne rodzaje mundurów. I najprawdopodobniej każde z nich będzie prawidłowe. W czasie oficjalnych uroczystości strażacy występują w eleganckim mundurze wyjściowym, w którego skład wchodzi między innymi koszula czy charakterystyczna czapka rogatywka. Na co dzień pracownicy straży pożarnej ubierają jednak mundur koszarowy. W jego skład wchodzą ubrania znacznie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, takie jak spodnie, bluzy czy T-shirty. Specjalistyczny sprzęt, a w jego ramach choćby specjalne kurtki odblaskowe, jest czasami nazywany mundurem bojowym. Zakłada się go na akcje ratunkowe.
Strój bojowy strażaka – najważniejsze elementy
Podstawą stroju strażackiego w czasie działań ratowniczych jest specjalny kombinezon. Szyje się go z materiałów zapewniających ochronę przed działaniem płomieni oraz wysokich temperatur. Na kombinezon najczęściej składa się specjalna kurtka z kapturem, wyposażona również w odblaski, oraz trudnopalne spodnie. Czasami kaptur strażacki stanowi osobną część kompletu i nie jest zespolony z kurtką. Wymienione elementy ubioru powinny szczelnie okrywać ciało funkcjonariusza w czasie akcji ratunkowej.
Pas i buty strażackie
Ubiór strażaka jest uzupełniany poprzez pas strażacki lub szelki bezpieczeństwa, a także kominiarkę. Wymagania dotyczące wszystkich elementów stroju są opisane w specjalnych normach, które zmieniają się w Polsce wraz z regulacjami europejskimi. Niezwykle istotnym elementem dla strażaka są również odpowiednie buty. Muszą posiadać wodoodporną membranę. Górna warstwa cholewki najczęściej jest wykonana ze skóry, która jest odporna zarówno na wilgoć, jak i na żar. Istotna jest również konstrukcja noska buta – powinien być wzmocniony – a także podeszwy. W tym przypadku kluczowy jest fakt, by nie zapaliła się, a jednocześnie izolowała termicznie spody stóp strażaka.
Rękawice, hełmy i aparatura
Żadna akcja ratownicza się nie powiedzie, jeśli strażak nie będzie mieć rękawic. Z jednej strony muszą one zapewniać ochronę dla palców i dłoni, z drugiej nie mogą jednak zanadto krępować ruchów – w końcu w czasie akcji ratunkowej trzeba obsługiwać skomplikowany sprzęt. Rękawice strażackie składają się więc z trzech warstw. Zewnętrzna jest wykonana ze skóry lub tkaniny aramidowej, środkowa z membrany, która chroni przed zamoknięciem i odprowadza parę wodną, a wewnętrzna z grubej aramidowej podszewki zapewniającej ochronę przed oparzeniami.
Nieodłącznym atrybutem strażaka jest też hełm, potocznie nazywany kaskiem. Musi być odporny między innymi na krople żelaza i wysoką temperaturę. Każdy hełm posiada warstwę ze styropianu lub poliuretanu, która ma wytłumiać ewentualne uderzenia. W wielu akcjach ratunkowych potrzebna jest także specjalistyczna aparatura. Do najważniejszych jej rodzajów należą aparaty oddechowe i przeznaczone do nich maski, które pozwalają wejść nawet do zadymionych pomieszczeń.