Brak kategorii

Jak wybrać spawarkę, która poradzi sobie ze spawaniem grubych elementów?

Jak wybrać spawarkę, która poradzi sobie ze spawaniem grubych elementów?

Kiedy stajemy przed wyborem narzędzia, które będzie kosztować co najmniej kilkaset złotych, zazwyczaj staramy się dobrze poznać jego możliwości. Próbujemy pod różnymi względami porównać parametry konkurencyjnych modeli, by znaleźć złote połączenie pomiędzy funkcjonalnością, mocą a ceną urządzenia. Nie inaczej jest wówczas, gdy naszym celem jest zakup spawarki. Poszczególne rodzaje różnią się możliwościami i wykorzystywanymi technikami spawania, a także wydajnością. Czasami jednak poszukujemy wykwalifikowanej spawarki, która dobrze sprawdzi się w określonych warunkach. Tak dzieje się wówczas, gdy często mamy do czynienia ze spawaniem grubych blach bądź innych elementów o pokaźnej średnicy. Jaka spawarka do domu poradzi sobie z takimi zadaniami?

Jak wybrać spawarkę – parametry spawarek pracujących z grubymi powierzchniami

Jaka spawarka do grubych elementów? Za każdym razem przed rozpoczęciem spawania powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Co prawda w dobie automatyzacji urządzenie może automatycznie wybrać ustawienia dostosowane do spawanego materiału, ale zawsze warto trzymać rękę na pulsie i ewentualnie skorygować wytyczne spawarki. Warto przejrzeć asortyment sklepu Powermat i powstawić na sprawdzonych producentów: https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-polautomaty-mig-mag.

Jeśli zabieramy się do spawania grubych blach lub innych metalowych elementów wyróżniających się sporą grubością powierzchni, szczególnie ważny będzie maksymalny prąd spawania. Ten wskaźnik wyrażany jest w amperach, stąd często nazywa się go również po prostu amperażem. Jest on zarazem głównym wyznacznikiem mocy spawarki. W uproszczeniu można powiedzieć, że im większa jego wartość, tym grubszy materiał będzie w stanie obrobić nasze urządzenie. Jeżeli zatem chcemy spawać grube elementy, trzeba szukać jak najmocniejszych spawarek.

Jak wybrać spawarkę? Natężenie prądu dobiera się jednak również do konkretnej pracy. Z maksymalnej mocy spawarki nie korzysta się na przykład przy pracy w pozycjach przymusowych, a także na samym początku obróbki metalu. Z amperażem urządzenia powiązany jest również dobór odpowiedniej elektrody. Tylko mocniejsze spawarki będą w stanie efektywnie współpracować z końcówkami o dużej średnicy. Wybierając elektrody otulone o średnicy sześciu milimetrów, największe z powszechnie używanych na rynku, można spawać nawet blachy o dwukrotnie większej grubości. Średnica elektrody wpływa też na głębokość wtopienia – grubsze elektrody będą wtapiać się w metal nieco wolniej. Zawsze średnica elektrody musi być jednak mniejsza niż grubość spawanej powierzchni.

Jaka spawarka do grubej blachyktóra technika spawania nada się do grubych elementów?

Jak wybrać spawarkę? Kupując spawarkę, która ma być profilowana pod spawanie grubych elementów, trzeba też wybrać odpowiednią technikę spawania. W przypadku spawarek do użytku domowego najlepiej powinno sprawdzić się spawarki MMA. To najbardziej uniwersalna i najprostsza technika spawania, ale z tego powodu dobrze radzi sobie zarówno z dość cienkimi, jak i grubymi elementami. Zaletą spawarek MMA jest także szeroki wybór elektrod otulonych, które łatwo dostosować do odpowiedniego materiału – takie urządzenia są w stanie zespawać większość najpopularniejszych metali oraz ich stopów.

Minusem metody MMA będzie niezbyt szybka praca. Jeżeli wydajność jest dla nas bardzo ważna, warto postawić na migomaty, czyli spawarki operujące w trybach MIG i MAG. Do ich wykorzystania potrzebne są butle z gazami ochronnymi, a także drut spawalniczy odpowiedniego rodzaju. Migomaty pozwalają jednak na efektywne wtapianie się w spawany metal i szybką pracę – takie urządzenia pozwalają nawet na jej automatyzację. Do spawania grubych elementów nie warto natomiast angażować spawarki TIG, która będzie bardziej efektywna przy precyzyjnym spawaniu cienkich przedmiotów.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *