Brak kategorii

Spawarki TIG – do jakich prac w warsztacie się przydadzą?

Spawarki TIG – do jakich prac w warsztacie się przydadzą?

W przydomowych warsztatach często gromadzimy różnego rodzaju narzędzia. Wiele z nich jest używanych i wykorzystywanych dość często, ale niektóre zalegają w zakamarkach szaf, regałów czy półek. Czasami bowiem chęć wykonania jakiejś pracy w najbardziej profesjonalny z możliwych sposobów prowadzi do tego, że kupujemy drogi sprzęt, który przez większość roku okazuje się zupełnie niepotrzebny. Taki los nie grozi raczej tym, którzy kupują spawarki elektrodowe. Choć do najbardziej uniwersalnych rodzajów tych urządzeń należą przede wszystkim spawarka MMA oraz migomaty, część osób decyduje się na spawarki 3w1 lub urządzenia sprofilowane pod technikę TIG. Spawanie TIGiem aluminium czy stali coraz bardziej się popularyzuje. To jedna ze specyficznych metod spawania, wyróżniająca się nietopliwymi elektrodami. Może jednak okazać się zaskakująco przydatna. Do czego? Czytaj dalej!

Na czym polega spawanie metodą TIG?

W przeciwieństwie do spawania metodą MMA, w spawarkach TIG odległość między elektrodą a spawaną powierzchnią pozostaje niezmienna, nie trzeba jej korygować w czasie spawania. Taki stan rzeczy jest możliwy dzięki wykorzystaniu elektrod nietopliwych wykonanych na bazie wolframu. Większość z nich posiada domieszki innych substancji, dostosowanych do łączenia poszczególnych metali. Gdzie kupić dobrą spawarkę, czy to TIG czy migomat? Najlepiej postawić na sprawdzony sklep internetowy jak na przykład Powermat: https://sklep.powermat.pl.

Jeśli chodzi o spawanie TiGiem aluminium oraz wszelkich innych metali nie jest zatem konieczne stosowanie materiału dodatkowego. Potrzebny będzie natomiast gaz osłonowy, który będzie stabilizować łuk spawalniczy. Musi to być gaz chemicznie obojętny, najczęściej stosuje się argon, ewentualnie hel. Jest on dostarczany do dyszy uchwytu spawalniczego ze specjalnej butli z reduktorem.

Spawanie TIGiem stali – jakie są największe korzyści z używania spawarki TIG?

Spawanie TIG, choć wydaje się nieco mniej popularne niż metody MMA oraz MIG i MAG, jest niemal równie uniwersalne. Jednym z największych atutów spawarek TIG jest bowiem możliwość spawania cienkich kawałków metalu. Sam proces łączenia metali w takim przypadku nie jest może najszybszy, ale spawarkę łatwo jest kontrolować – można dokładnie dobrać ilość potrzebnego ciepła.

Spawarka TIG jest też dość łatwa do opanowania nawet dla majsterkowicza ze stosunkowo niewielkim doświadczeniem. To także metoda, która nie pozostawia po sobie brudnych i nieprzyjemnych konsekwencji w postaci żużla. Otrzymujemy bowiem czystą spoinę o bardzo wysokiej jakości – spaw będzie bardzo wytrzymały. W profesjonalnych zakładach zajmujących się spawaniem nie bez znaczenia będzie także możliwość zautomatyzowania spawania techniką TIG. W domowych warunkach akurat ten atut omawianej metody nie jest jednak możliwy do wykorzystania.

Co najlepiej spawać spawarką TIG? Spawanie TIGiem aluminium

O uniwersalności spawarek TIG świadczy jednak również zakres materiałów, które będzie w stanie sprawnie i mocno połączyć. Nadają się bowiem do spawania niemal wszystkich metali i ich stopów. zalety tych urządzeń najczęściej wykorzystuje się do spawania stali nierdzewnych i wysokostopowych, ale również aluminium.

Spawarkę TIG warto mieć w warsztacie także wtedy, kiedy często naszym celem bywa spawanie blach. Ten sprzęt poradzi sobie bowiem nawet z niezwykle cienkimi kawałkami blachy – połączy nawet te o grubości poniżej milimetra. Tego typu urządzenia bywają więc wykorzystywane nawet do spawania artystycznego.

Na metodę TIG należy się zdecydować również we wszystkich przypadkach, w których naszym celem jest wykonanie jak najbardziej estetycznej, czystej spoiny. Można nimi połączyć nawet elementy stanowiące część większej całości bez ryzyka zabrudzenia czy uszkodzenia sąsiednich powierzchni. Przy spawaniu TIG właściwie nie wydzielają się bowiem odpryski – to poprawia także bezpieczeństwo spawacza.

Przed Tobą spawanie grubych elementów? Dowiedz się jaka spawarka sobie z tym poradzi. Kliknij tutaj: https://bhp-zak.pl/jak-wybrac-spawarke-ktora-poradzi-sobie-ze-spawaniem-grubych-elementow/.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *