Kamizelki i bezrękawniki

Kamizelka ostrzegawcza – jak wybrać odpowiedni model do pracy?

Kamizelka ostrzegawcza – jak wybrać odpowiedni model do pracy?

Kamizelka ostrzegawcza to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów odzieży odblaskowej. W pracy korzystają z niej drogowcy czy budowlańcy, ale przydaje się również na wielu innych stanowiskach. Profesjonalna kamizelka ostrzegawcza do pracy musi spełniać szereg wymagań – inaczej firmie grożą poważne konsekwencje. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model!

Czy jest obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej?

Obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej, a w zasadzie odzieży ostrzegawczej, spoczywa na przedstawicielach całkiem sporej grupy zawodów. Przede wszystkim muszą się w nią zaopatrzyć wszyscy ci, którzy pracują w pasie drogowym, w jego okolicy lub na obszarze kolejowym. Podobnie jest na większości stanowisk na placu budowy.

Obowiązek noszenia odblasków spoczywa też na operatorach tzw. ciężkiego sprzętu. Muszą być w nie zaopatrzeni także pracownicy firm myjących ściany czy okna na wysokościach. Kamizelka ostrzegawcza jest też na wyposażeniu pracowników lotnisk oraz stacji benzynowych.

Jaki powinien być kolor kamizelki ostrzegawczej?

Profesjonalna kamizelka ostrzegawcza może mieć jeden z trzech kolorów: żółty, czerwony lub pomarańczowo-czerwony. Każdy z tych kolorów powinien mieć charakter fluorescencyjny – takie kamizelki w dobrej cenie kupisz na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-kamizelki. Jeśli kamizelka ma spełniać normy związane z odzieżą ostrzegawczą, na tym tle powinny znajdować się jeszcze właściwie tylko odblaski.

Ile odblasków musi posiadać kamizelka ostrzegawcza?

Ilość odblasków na kamizelce ostrzegawczej określa norma EN ISO 20471. To przepis, który obowiązuje w wielu krajach Europy i różnicuje je na trzy klasy. Najlepszą widoczność zapewniają ubrania klasy trzeciej, najmniejszą – klasy pierwszej.

W przypadku kamizelek mamy jednak do czynienia tylko z ubraniami klasy pierwszej lub drugiej. Ubrania klasy trzeciej muszą bowiem posiadać długie rękawy lub nogawki. Kamizelka klasy pierwszej powinna mieć 0,14 m2 fluorescencyjnego tła i odblaski o łącznej powierzchni 0,10 m2. Jeśli szukasz kamizelki klasy drugiej, materiał tła musi zajmować 0,50 m2, a paski odblaskowe 0,13 m2. Odpowiednie modele czekają na Ciebie na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa.

Ile kosztują kamizelki odblaskowe?

Kamizelki odblaskowe kosztują od kilkunastu do nawet ponad 300 złotych. Najtańsze kamizelki nie są zbyt mocne i nadają się raczej do okazjonalnego użytku.

Droższe kamizelki, które kosztują około 40-50 zł, to już zdecydowanie solidniejsze rozwiązania. Często posiadają dodatkowe udogodnienia, takie jak miejsce na identyfikator czy zaczep na radio.

Droższe modele mają więcej kieszeni, często między innymi kieszenie kaburowe. Najdroższe są specjalistyczne kamizelki. Mogą posiadać właściwości antystatyczne czy trudnopalne. Więcej trzeba też zapłacić za bezrękawniki ocieplane.

Podsumowanie: jaka kamizelka ostrzegawcza będzie Ci potrzebna pracy?

Profesjonalna kamizelka ostrzegawcza powinna spełniać wymagania normy EN ISO 20471, która dzieli ubrania ostrzegawcze na trzy kategorie. Kamizelki zaliczają się do odzieży klasy pierwszej i drugiej – wszystko zależy od powierzchni fluorescencyjnego tła i odblasków. Kamizelka do pracy powinna być żółta, czerwona lub pomarańczowo-czerwona. Możesz wybierać wśród modeli w cenie od kilkunastu do kilkuset złotych.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *