Brak kategorii

Meble dla alergika – na co zwrócić uwagę, wybierając bezpieczne rozwiązania?

Meble dla alergika – na co zwrócić uwagę, wybierając bezpieczne rozwiązania?

Żyjemy w czasach, kiedy to niestety większość z nas zmaga się z licznymi alergiami. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Wyposażając mieszkanie we wszelkiego rodzaju meble, warto brać ten fakt pod uwagę. Wtedy stworzysz bezpieczne warunki, w których każdy poczuje się komfortowo i co najważniejsze – bezpiecznie. Na co zwrócić więc uwagę, wybierając meble dla alergika? Sprawdź porady, które dla Ciebie przygotowałam!

Materiał, z którego są wykonane meble – rzecz najważniejsza

W pierwszej kolejności, wybierając meble dla alergika, musisz oczywiście zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Najpierw omówię ramę elementów wyposażenia. Jeśli chodzi o krzesła czy stoły, a więc wyposażenie składające się głównie z jednego tworzywa, zdecydowanie polecam Ci wszelkie gatunki drewna. 

Przede wszystkim jest to rozwiązanie naturalne. W przypadku osób uczulonych sprawdza się więc idealnie. Nie znajdziesz w nim bowiem szkodliwych substancji mogących zaostrzać objawy alergii. Masz pewność, że podczas ich produkcji nie zostały dodane chemikalia, kleje itp. 

Do tego drewno wykazuje właściwości antystatyczne. Najprościej więc mówiąc, takie elementy wyposażenia nie będą łapały kurzu. Ich czyszczenie stanie się łatwiejsze i nie trzeba będzie wykonywać tej czynności regularnie. Osoba uczulona poczuje się natomiast bardzo komfortowo. Nic nie będzie jej przeszkadzać podczas codziennego użytkowania. 

Drewniane krzesła oraz stoły, a także np. zestawy wypoczynkowe z drewnianą ramą okażą się więc istnym strzałem w dziesiątkę!

Meble dla alergika - materiały
Drewniany stół oraz pasujące do niego krzesła to świetne wyjście dla alergików. Materiał ten ma bowiem właściwości antystatyczne, a więc nie przyciąga kurzu. Na zdjęciu drewniany stół Cezar z kompletem pasujących siedzisk. Źródło: sklep internetowy Meble Potocki.

Rodzaj zastosowanych lakierów – istotny czynnik dla alergika

W przypadku mebli wykonanych z drewna należy oczywiście pamiętać, że te pokrywa się specjalnymi lakierami oraz środkami konserwującymi. Dzięki temu zwiększa się ich trwałość, odporność na zniszczenia, a także elementy wyposażenia prezentują się w odpowiedni sposób. Kupując np. krzesła drewniane, zwróć więc uwagę na ich wykończenie. 

Użyty preparat musi spełniać najwyższe standardy. Z bezpiecznych dla alergików lakierów korzysta m.in. firma Meble Potocki. Siedziska tej marki, zdecydowanie spełnią wszelkie Twoje oczekiwania. Musisz bowiem pamiętać, że preparaty wpisujące się w normy chemiczne wcale nie oznaczają niższej jakości. Są to środki o niezwykle dużej skuteczności. Na długo utrzymują meble w idealnym stanie. Będziesz więc cieszyć się nimi przez lata!

Elementy tapicerowane łatwe do czyszczenia – kluczowy aspekt

Kupując meble dla alergika, nie będziesz w stanie uniknąć tych obitych materiałem. W końcu tapicerka musi obowiązkowo pojawić się chociażby na sofie. Pięknie prezentują się także obite krzesła, które z reguły są nieco wygodniejsze niż rozwiązania jej pozbawione. 

Decydując się na takie rodzaje wyposażenia, pamiętaj więc o odpowiednim doborze materiału obiciowego. Obecnie będzie to niezwykle proste zadanie. W końcu w każdym sklepie możesz spersonalizować zamówienie właśnie poprzez dobór tkaniny – zarówno jej rodzaju, jak i koloru czy dodatkowych funkcji. Jakie rozwiązania wybrać więc dla alergików? Propozycji jest kilka.

Rozwiązanie, które polecam Ci najbardziej, to oczywiście wybór tzw. tkaniny funkcyjnej. Dzięki temu materiał np. nie będzie zbierał kurzu, a do tego z łatwością go wyczyścisz. Szukaj zatem obić plamoodpornych, a także z funkcją Easy Clean. Takie rodzaje to Twoja gwarancja bezpieczeństwa. Unikaj jednak na wszelki wypadek materiałów typu boucle. Taka tkanina składa się z “kędziorków”, między którymi mogą gromadzić się alergeny.

Jeśli szukasz natomiast rozwiązań luksusowych, postaw na skórę – zarówno naturalną, jak i syntetyczną. Materiał ten będzie niezwykle łatwy do utrzymania w idealnej czystości. Najczęściej wystarczy go tylko przetrzeć ściereczką i tak naprawdę gotowe.

Meble dla alergika - tkaniny easy clean
Kupując meble tapicerowane, zawsze wybieraj materiały łatwe do czyszczenia. Zminimalizujesz wtedy ilość alergenów we wnętrzu. Na zdjęciu sofa Asti 160, do której możesz dobrać jedną spośród setek różnych tapicerek. Źródło: sklep internetowy Meble Potocki.

Prosta forma bez licznych zakamarków – powiedz “nie” osadzaniu się alergenów

Kupując meble dla alergika, wystrzegaj się modeli okazałych, składającej się z dużej ilości ozdobników czy zdobień. W takich miejscach będą osadzały się wszelkie zanieczyszczenia. Ich usunięcie oczywiście nie będzie łatwe. Poświęcisz na to wiele czasu, a i tak nie masz pewności, że pozbędziesz się z nich wszystkich alergenów. Meble z dużą ilością małych zakamarków nie są więc wskazane. 

Wybieraj proste modele o minimalistycznej formie. Nie oznacza to oczywiście, że dane wnętrze będzie nudne. Obecnie masz do dyspozycji wiele ciekawych propozycji, dlatego z pewnością coś przypadnie Ci do gustu. Znajdziesz rozwiązania, które najlepiej podkreślą wygląd mieszkania, a przy okazji będą w pełni bezpieczne dla wszystkich domowników.

Zawsze stawiaj na minimalizm!

Aranżując mieszkanie dla alergika, zawsze kieruj się zasadą, że im mniej, tym lepiej. Minimalizm jest przy takich dolegliwościach wskazany. Przy okazji do lat cieszy się ogromną popularnością. Nie musisz więc rezygnować z modnego wykończenia. Proste formy i mała ilość elementów wyposażenia naprawdę potrafią stworzyć cudowne wnętrze. 

Nie przesadzaj zatem z mnogością mebli. Wybierz tylko te elementy, których najbardziej potrzebujesz. Nie kupuj nic na zapas, bo “może się przyda”. Dokładnie przemyśl, co jest niezbędne w danym wnętrzu i pamiętaj, że minimalizm to najlepsze wyjście!

Meble dla alergika - stawiaj na minimalizm
Aranżując mieszkanie dla alergika, zawsze stawiaj na modny i bezpieczny minimalizm!

A na koniec… pamiętaj o regularnym dbaniu o meble dla alergika!

Nawet o idealnie dobrane do potrzeb alergików meble trzeba będzie dbać. Każdego dnia przecieraj więc elementy wyposażenia ściereczką. Usuniesz w ten sposób ewentualny kurz, alergeny, a także zabrudzenia powstałe na skutek użytkowania. Tapicerowane sofy czy krzesła dodatkowo możesz codziennie odkurzyć. Wybierz delikatną nakładkę dedykowaną do materiałów obiciowych, a z pewnością nie uszkodzisz swoich mebli. 

Raz na kilka miesięcy zajmij się natomiast dokładnym wyczyszczeniem całości. Pozbądź się zabrudzeń ze wszystkich zakamarków, a elementy tapicerowane wypierz. Wybierz oczywiście do tego delikatne środki przyjazne dla alergików. Masz wtedy pewność, że nic nie wpłynie negatywnie na stan zdrowia domowników i z pewnością nie nasilą się u nich objawy uczulenia. Każdy będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie!

Stosując się do wszystkich wyżej wymienionych zasad, z pewnością stworzysz wnętrze, w którym każdy alergik będzie mógł oddychać pełną piersią. Powodzenia!

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *