Brak kategorii

Podkaszarki elektryczne – na co zwrócić uwagę przed zakupem i dlaczego?

Podkaszarki elektryczne – na co zwrócić uwagę przed zakupem i dlaczego?

Sezon podkaszarek elektrycznych ruszył pełną parą. Aby zakupić dobry sprzęt, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które ułatwią korzystanie z maszyny. Chcesz dowiedzieć się, na jakie i dlaczego? Już zaraz się tego dowiesz!

1. Waga podkaszarki elektrycznej

Sprawdź wagę podkaszarki elektrycznej przed zakupem, ponieważ wybierając mniejszą masę, ułatwisz sobie manewrowanie oraz odciążysz ręce i kręgosłup. Jest to ważne, ponieważ, tego typu urządzenia mają inną konstrukcję niż zwykłe kosiarki i nie posiadają kółek, które ułatwiają pracę. Czasami do modelu dołączone są szelki. 

Do prac przydomowych warto wybrać lżejsze modele. Tradycyjna podkaszarka elektryczna waży około 1,5 kg. Zdarzają się jednak modele, których masa może osiągnąć nawet ponad 9 kg – wszystko zależy od mocy silnika. 

2. Moc silnika

Wybór odpowiedniej mocy silnika podkaszarki elektrycznej jest istotny, ponieważ moc  decyduje o tym, że urządzenie działa wydajnie, efektywnie i sprawnie. Pamiętaj, że im większa moc, tym większa wydajność. 

Moc silnika należy dobrać w zależności od terenu prac. Mniejsza moc polecana jest do małych trawników, a duża do wysokiej i twardej trawy oraz do cięcia chwastów, oraz cienkich gałązek. 

Na rynku można znaleźć podkaszarki elektryczne o mocy od 250 W do nawet 3,8 KW. 

Wybierz moc sinika podkaszarki elektrycznej do swoich potrzeb. Źródło strony: sklep internetowy Powermat.

3. Rodzaj silnika

Zwróć uwagę na rodzaj silnika, dzięki temu dopasujesz m.in. szybkość, wydajność i moc urządzenia – wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb

Na rynku dostępne są dwa rodzaje silnika – silnik szczotkowy lub bezszczotkowy. 

Silnik szczotkowy działa na bazie grafitowych lub węglowych szczotek, które zasilają akumulator i dzięki temu maszyna jest wprawiana w ruch. Powodują tarcie, które zużywa dużo energii. Modele z takim silnikiem są tańsze. 

Podkaszarki elektryczne z silnikiem bezszczotkowym są lżejsze i mocniejsze. Charakteryzują się także dłuższą żywotnością oraz efektywnością. Wszystko przez to, że zamiast szczotek i komutatora wbudowany jest rotor z magnesami. To właśnie dzięki magnesom, które oddziałują na rotor, maszyna zaczyna pracować. 

4. Średnica cięcia

Średnicę cięcia należy dopasować do swoich potrzeb, aby sprawnie i dokładnie przycinać trawę. Nie zawsze największa średnica cięcia jest najlepsza. Mniejsza średnica będzie bardziej precyzyjna – dotrzesz do wąskich i trudno dostępnych zakamarków w ogrodzie. 

Pod uwagę należy wziąć ukształtowanie terenu i powierzchnię koszenia. Do dużych trawników warto wybrać podkaszarkę elektryczną ze średnicą cięcia około 38 cm, a do mniejszych około 25 cm. 

5. Prawidłowa rękojeść

Aby zapewnić sobie większy komfort podczas pracy wybierz odpowiednią rękojeść. Powinna być dopasowana do Twojego wzrostu, aby nie nadwyrężać kręgosłupa podczas koszenia. Rękojeść musi być dobrze wyprofilowana. 

Podkaszarki elektryczne - wybierz rękojeść
Odpowiednia rękojeść sprawi, że praca będzie komfortowa. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat.

6. Długość kabla podkaszarki elektrycznej

Długość kabla jest istotna, ponieważ dzięki temu możesz bez używania przedłużki, kosić w dalszej odległości od źródła prądu. Dzięki temu nie musisz przejmować się zakupem dodatkowego długiego kabla. Jest to jednak niezbędne, kiedy źródło energii elektrycznej jest oddalone od miejsca koszenia. 

Sklep z narzędziami zarówno stacjonarny, jak i online posiada przedłużki, dlatego łatwo możesz się w nią zaopatrzyć. Warto zobaczyć długość kabla, aby przekonać się, czy kupić ją od razu z podkaszarką.

7. Głośność podkaszarki elektrycznej

Podkaszarki elektryczne z reguły nie są tak głośne, jak spalinowe, ale przed zakupem sprawdź, ile decybeli produkuje dany model. Dzięki temu zminimalizujesz głośny nieprzyjemnego dźwięku, który może przeszkadzać nie tylko Tobie, ale i ludziom dookoła

Szukaj cichszych modeli, aby zniwelować nieprzyjemny warkot. Jeśli jednak postawisz na głośniejszą podkaszarkę elektryczną, możesz zakupić słuchawki, które wygłuszają nurtujący hałas. 

8. Wybierz odpowiedni sklep do zakupu podkaszarki elektrycznej i przeczytaj opinie na jego temat

Wybierz odpowiedni sklep z narzędziami, dzięki temu będziesz mieć pewność, że kupujesz produkt od zaufanego i dobrego sprzedawcy lub producenta. Warto przeczytać opinię w Internecie, szczególnie jeśli masz zamiar zakupić produkt online. 

Komentarze klientów pokażą – czy byli zadowoleni z obsługi, ceny oraz produkt, który został dostarczony. Wybierz sklep z narzędziami, który cieszy się dobrą opinią. 

9. Opinie sklepu i producenta to nie wszystko – zobacz komentarze na temat wybranego sprzętu

Nie kupuj kota w worku, szczególnie przez Internet. Sprawdź opinię na temat wybranego modelu, dzięki temu przekonasz się, czy warto go zakupić i czy posłuży Ci przez lata

10. Dodatkowe wyposażenie

Warto wybrać podkaszarki elektryczne, które posiadają dodatkowe wyposażenie, ponieważ nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy na zakupienie akcesoriów. Może to być np. żyłka do podkaszarki. 

Teraz już wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem podkaszarki elektrycznej. Wszystkie punkty są istotne, ale skup uwagę przede wszystkim na moc i rodzaj silnika, średnice cięcia oraz głośność. Wybierz podkaszarkę idealną do swoich potrzeb! 

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *