Brak kategorii

Obowiązkowy zestaw narzędzi majsterkowicza – jakie rodzaje śrubokrętów okażą się niezbędne?

Obowiązkowy zestaw narzędzi majsterkowicza – jakie rodzaje śrubokrętów okażą się niezbędne?

W domowych warsztatach zajmujemy się różnymi rodzajami prac. Niektórzy skupiają się na doraźnych naprawach, inni przygotowują tam grunt pod przyszły remont kuchni czy pokoju. Część osób próbuje nawet tworzyć własne meble czy innego rodzaju konstrukcje. Do tych prac angażujemy cały arsenał elektronarzędzi, w ruch idą wkrętarki, szlifierki kątowe, pilarki elektryczne i wiele innych. Żaden majsterkowicz z prawdziwego zdarzenia nie może się jednak obejść również bez kompletu podstawowych narzędzi ręcznych oferowanych przez sklep z narzędziami. Oprócz młotka czy kombinerek znajdują się w nim wkrętaki, popularnie zwane śrubokrętami. W tym przypadku w każdym warsztacie przydatne będą narzędzia różniące się końcówką roboczą. Które z nich obowiązkowo powinny się znaleźć w wyposażeniu majsterkowicza? Jakie rodzaje śrubokrętów dobrze mieć pod ręką?

W jaki sposób są zbudowane śrubokręty w wyposażeniu majsterkowicza?

Śrubokręty przydają się na każdym kroku – zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Co rusz trzeba coś odkręcić czy dokręcić, a nawet nowoczesne wkrętarki, dostępne na https://sklep.powermat.pl/category/pl/elektronarzedzia-wkretarki, nie w każde miejsce potrafią dotrzeć. W wielu sytuacjach śrubokręt jest zdecydowanie bardziej poręczny.

W budowie każdego wkrętaka można wyróżnić trzy podstawowe elementy konstrukcyjne. Najważniejszy z punktu widzenia funkcjonalności narzędzia jest jego grot, czyli końcówka robocza. To właśnie ukształtowanie tego elementu decyduje o tym, jakie prace będziemy w stanie wykonać wkrętakiem. Grot jest umieszczony na trzonie, zazwyczaj wykonanym z metalu. Ta część śrubokręta łączy grot z rękojeścią, za którą chwytamy, gdy chcemy operować narzędziem. Jej kształt decyduje o wygodzie korzystania z wkrętaka.

Jakie rodzaje śrubokrętów powinny znaleźć się w warsztacie?

Elementem najbardziej różnicującym śrubokręty jest wspomniany już wcześniej grot. Dziś najczęściej wykonuje się go ze stopów chromu z wanadem lub molibdenem. Groty różnią się ukształtowaniem końcówki, ale także średnicą. Często wielkość tego elementu idzie w parze z wielkością całego narzędzia, ale zdarzają się też szerokie groty na krótkich rękojeściach i trzonach, służące do prac w trudno dostępnych miejscach.

Właśnie ze względu na rodzaje końcówek wyróżnia się sześć najważniejszych rodzajów śrubokrętów. W dobrze wyposażonym warsztacie powinien znaleźć się zestaw zawierający przynajmniej po jednym wkrętaku z każdej grupy. Absolutną koniecznością jest śrubokręt płaski, i to nie jeden. Jest on najbardziej podstawową formą wkrętaka, który pozwala na odkręcanie najbardziej klasycznych śrub i wkrętów.

Niektóre z nich mają jednak nacięcia w kształcie krzyża. Wówczas niezbędne będą wkrętaki krzyżowe, popularnie nazywane “krzyżakami”. Ich grot idealnie pasuje do tego kształtu, choć może mieć wiele odmiennych średnic. Trzecią grupę stanowią wkrętaki krzyżowe z dodatkowymi wypustkami, oznaczane symbolem PZ. Ich końcówka składa się z dwóch pokrywających się krzyżyków – stosuje się je tam, gdzie potrzeba większego nacisku na wkręt czy śrubę.

Kolejna grupa to wkrętaki z grotem sześciokątnym, które stosuje się właśnie do śrub w takim kształcie. Ten typ połączeń jest szczególnie chętnie stosowany w meblach, powinien znaleźć się w wyposażeniu majsterkowicza, który jest zainteresowany remontem. Warto zakupić co najmniej kilka rozmiarów takich narzędzi, które może znaleźć na https://sklep.powermat.pl/category/pl/warsztat-narzedzia-reczne. W warsztacie przydadzą się także wkrętaki Torx zakończone sześcioramienną gwiazdą, przydatne przy naprawach sprzętu elektronicznego. Najmniej popularnym rodzajem końcówek są śrubokręty trójramienne, ale warto mieć pod ręką choć jeden klucz tego typu.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *