Ubrania firmowe

W co powinien być wyposażony każdy pracownik budowy – zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas pracy

W co powinien być wyposażony każdy pracownik budowy – zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas pracy

Jeśli jesteś pracownikiem, który swoje codzienne obowiązki wykonuje na budowie, to na pewno ważne dla Ciebie jest, aby zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale i innych. To samo tyczy się szefów firm, u których zatrudniona jest dana osoba. Zapewnienie ochrony pracobiorcy jest istotne w każdej działalności, nie zważając na to, gdzie się pracuje. Jednak to na terenie budowy jesteś najbardziej narażony na niespodziewane wypadki, które wiążą się z nieuwagą osób tam pracujących, ale i Twojej. Dlatego też każdy pracownik i pracodawca powinien dobrze znać zasady BHP, zachować ostrożność na każdym kroku i nosić kurtki odblaskowe i inną odzież ochronną. Jesteś zatrudniony na budowie? A może jesteś jej szefem? Jeśli tak, to artykuł dla Ciebie! Dowiedz się, jakie powinno być wyposażenie pracownika budowlanego i co powinieneś mieć przy sobie, aby zapewnić sobie i osobom z Tobą pracującym gwarancję ochrony. 

Kask – chroń swoją głowę

Na pewno wiesz, że ochrona głowy jest bardzo ważna. Kaski są niezbędne i muszą je nosić nie tylko osoby zatrudnione, ale także goście, którzy pojawiają się na obszarze budowy. Wiąże się też to z przepisami, jakie obowiązują w takim miejscu. Dlatego jeśli jesteś odpowiedzialną osobą, to na budowie będziesz nosił kask. Jest to podstawowe wyposażenie pracownika budowlanego, który wykonuje swoje codzienne obowiązki na budowie. Jeśli chcesz, aby Twój kask spełniał wszystkie wymagania, to musi przede wszystkim stabilnie trzymać się na głowie (dlatego musisz wybrać odpowiedni rozmiar) i być wygodny, aby Twoja głowa była maksymalnie chroniona. Każde ochronne nakrycie głowy musi posiadać certyfikaty bezpieczeństwa i spełniać określone normy. 

Ubrania robocze – czyli podstawowe wyposażenie pracownika budowlanego

Nawet jeśli nie pracujesz na budowie, to na pewno chociaż raz koło niej przechodziłeś. W oczy rzucają się od razu ogromne maszyny, ale także osoby, które noszą charakterystyczne jaskrawe stroje. Ubrania odblaskowe są kolejnym elementem wyposażenia każdej osoby, która pracuje w takim miejscu. Możesz już z tego wywnioskować, że jedną z ich podstawowych funkcji jest zwiększyć widoczność pracownika – nie tylko w dzień, ale i w nocy. Jeśli jesteś pracodawcą, to musisz się zastanowić jaka odzież będzie zgodna z wytycznymi BHP, a zarazem praktyczna i wygodna. 

Jakie części garderoby powinny znaleźć się w wyposażeniu robotnika budowy?

  • Kurtki odblaskowe – powinny być w jaskrawym czerwonym, pomarańczowym lub żółtym kolorze. Dodatkowo jak sama nazwa wskazuje, powinny mieć odblaski, które sygnalizują Twoją obecność, kiedy pracujesz o zmierzchu lub w nocy. Takie odblaski powinny znaleźć się na rękawach oraz wokół tułowia. Dodatkowo takie kurtki posiadają dużo kieszeni na przechowywanie narzędzi lub akcesoriów. Wykonane powinny być z oddychającego materiału, który poradzi sobie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. 
  • Spodnie odblaskowe – to kolejna część odzieży, którą powinien nosić każdy pracownik. Spodnie odblaskowe zapewnią Ci dodatkową widoczność na budowie. Ta część garderoby także powinna być wykonana z wysokiej jakości oddychającego materiału, który ochroni Cię przed deszczem czy wiatrem. Odblaski na takich spodniach najczęściej możesz zauważyć w ich dolnej części. 
  • Buty robocze – w wyposażeniu każdego pracownika budowy nie może ich zabraknąć. W takim miejscu zawsze może coś spaść na Twoją stopę, co może być zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego buty ochronne robocze muszą być wygodne i zaopatrzone w podnoski. Podnoski wytrzymują uderzenia, dzięki czemu Twoje palce u stóp są dodatkowo chronione. 

Każdemu pracownikowi jak i pracodawcy zależy na bezpieczeństwie. Dlatego też postępowanie zgodnie z zasadami BHP, które obowiązują na terenie budowy, jest tak istotne.  Przestrzegając ich, na pewno chronisz nie tylko siebie, ale także swoich kolegów, z którymi pracujesz. Odpowiednie ubrania odblaskowe oraz kask zwiększają bezpieczeństwo. Pamiętaj, że wszystkie elementy wymienionego wyżej wyposażenie zgodnie z przepisami powinien zapewnić Ci pracodawca.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *