Ubrania firmowe

Odzież budowlana ostrzegawcza. Jak skompletować zestaw dla pracownika?

Odzież budowlana ostrzegawcza. Jak skompletować zestaw dla pracownika?

Statystyki nie kłamią – praca na budowie należy do najbardziej niebezpiecznych. To właśnie na placach budowy zdarza się najwięcej wypadków przy pracy. Trzeba więc dołożyć wszelkich starań, by jak najbardziej zmniejszyć ich ryzyko. Droga do tego jest z pewnością dobrze dobrana odzież budowlana ostrzegawcza. Podpowiadamy, jak skompletować jej zestaw dla pracownika.

Ubrania na cały rok: polary ostrzegawcze i kamizelki

Jednym z najbardziej uniwersalnych elementów odzieży odblaskowej są polary ostrzegawcze. Przydają się właściwie przez cały rok – zarówno w chłodniejsze dni wiosną i latem, jak i jesienią czy w czasie łagodnych zim.

By zapewnić jak największy poziom bezpieczeństwa pracownikom, wybieraj spośród ubrań, które spełniają warunki klasy trzeciej normy EN ISO 20471. Muszą mieć 0,2 m2 odblasków i 0,8 m2 jaskrawego tła. Zawsze sprawdź oznaczenia w specyfikacji produktu.

Pamiętaj jednak również o walorach użytkowych ubrań. Dobry polar rozpoznasz po mięsistym materiale i zwartej strukturze. Wybieraj ubrania z powłoką antypilingową – nie będą się mechacić.

Przez cały rok można także nosić ostrzegawcze kamizelki do pracy. Łatwo je zarzucić, ale musisz wiedzieć, że nie będą samodzielnie spełniać wymogów klasy trzeciej dla odzieży odblaskowej.

Odzież na lato – koszulki i szorty odblaskowe

Odzież budowlana ostrzegawcza jest istotna również latem. Wówczas podstawą są koszulki odblaskowe. Można wybierać spośród T-shirtów oraz koszulek polo. Najlepiej spisują się koszulki z połączenia bawełny i poliestru. Podobnie jak kamizelki, tak i koszulki nie spełnią samodzielnie normy dla ubrań ostrzegawczych klasy trzeciej.

Uzupełnieniem stroju budowlańca na budowie mogą być szorty ostrzegawcze. Warto wybierać modele z obszernymi kieszeniami bocznymi – są bardziej funkcjonalne.

Na wiosnę i jesień. Jak dobrać bluzy odblaskowe?

Pracownikom przydadzą się też bluzy odblaskowe. To ubiór, który również jest bardzo uniwersalny, a najlepiej sprawdzą się wiosną i jesienią. Wszystko zależy od tego, na jaką gramaturę i właściwości bluzy postawisz.

Wiele z nich ma bowiem wodoodporną powłokę. Inne to dzianinowe modele. Część wkłada się przez głowę, część jest rozsuwana. Dobierz ją do charakteru pracy i potrzeb zatrudnionych na budowie. Bluzy odblaskowe mogą służyć jako odzież ostrzegawcza klasy trzeciej.

Odzież budowlana na zimę. Jaką kurtkę odblaskową wybrać?

Mroźne zimy to w ostatnich latach rzadkość, ale nie możesz ich wykluczyć. Przy temperaturze wyraźnie poniżej zera potrzebne będą kurtki ostrzegawcze. Zadbaj o odpowiednie oznakowanie odblaskami – to ubranie może spełnić wszystkie normy – ale także dużą liczbę kieszeni i dobre ocieplenie.

Najpopularniejsze są kurtki ocieplane pikówką, ale znajdziesz również modele podbite futrem czy specjalnym materiałem izolującym Insulatex. Część z takich kurtek to modele z odpinanym ociepleniem – wtedy z powodzeniem można ich używać nawet latem w charakterze kurtki przeciwdeszczowej.

Jakie spodnie na budowę? Ostrzegawcze modele na lato i zimę

Odzież budowlana ostrzegawcza to również spodnie odblaskowe. To ważne uzupełnienie szczególnie dla koszulek i kamizelek odblaskowych – wówczas można bowiem mówić o ochronie klasy trzeciej. Wybierz w tym celu spodnie żółte, czerwone lub pomarańczowo-czerwone.

Najlepiej stawiać na modele wodoodporne. Ważna jest duża liczba kieszeni i szlufek. Jeśli pracownik musi często pracować w pozycji klęczącej, konieczny jest zakup spodni ze wzmocnieniami na kolanach lub kieszeniami, w których można umieścić ochraniacze na kolana.

Podsumowanie: jaka odzież budowlana ostrzegawcza jest potrzebna pracownikom?

Odzież budowlana ostrzegawcza to podstawa wyposażenia większości pracowników zatrudnionych na budowie. Przy wyborze poszczególnych elementów garderoby zwracaj uwagę na powierzchnię odblasków i jaskrawego materiału, ale również na walory funkcjonalne ubrań. Powinny chronić, ale przy okazji wspierać budowlańców w czasie pracy.

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *