Ubrania firmowe

Ubrania robocze – jak prać, by nie straciły swoich właściwości?

Ubrania robocze – jak prać, by nie straciły swoich właściwości?

Ubrania odblaskowe oraz robocze to obowiązkowe elementy garderoby dla osób wykonujących pewne profesje, np. budowlańców czy drogowców. Jak jednak wiadomo, podczas wykonywania swoich obowiązków, bardzo łatwo pobrudzić kurtki odblaskowe czy polary ostrzegawcze. Przynajmniej kilka razy w tygodniu koniecznością będzie zatem ich wypranie. Jak jednak się do tego zabrać? Jak prać odzież roboczą, by ta nie straciła swoich właściwości? Sprawdź!

Ubrania robocze – jak prać taką odzież w domu?

Spodnie odblaskowe, bluzy odblaskowe czy kurtki robocze to odzież, którą powinniśmy traktować z należytą ostrożnością. Oczywiście nieuniknione jest ich mocne poplamienie i do tego musimy po prostu przywyknąć. Bardzo ważne jest jednak to, jak dbamy o taką garderobę podczas prania. Warto zatem pamiętać, by najpierw odpowiednią ją posegregować. Ubrania robocze nie powinny bowiem nigdy wylądować w pralce wraz z naszymi prywatnymi rzeczami. Dodatkowo należy wykonać selekcję związaną z zaleceniami producenta, jeśli chodzi właśnie o czyszczenie takich elementów garderoby. Sprawdźmy zatem, czy daną rzecz możemy prać w pralce, a jeśli tak, to w jakiej temperaturze. Bluzy, kurtki i spodnie podzielny zatem według zaleceń producenta. Dopiero po takiej wstępnej selekcji możemy rozpocząć pranie. 

Jak wyprać ubranie robocze ubrudzone smarem i ciężkimi do usunięcia plamami?

Odzież robocza wielokrotnie może zostać poplamiona smarem czy innymi ciężkimi do usunięcia plamami. Co zrobić w takiej sytuacji? Przed wypraniem taką garderobę należy najpierw namoczyć w wodzie z dodatkiem detergentu, np. proszku do prania czy płynu do naczyń. Dzięki temu zabrudzenia będą łatwiejsze do usunięcia. Niekiedy pomocne mogą okazać się specjalistyczne środki oraz pasty dedykowane do tego typu plam. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zabrudzenia będziemy w stanie wyprać samodzielnie. Należy zatem wiedzieć, że odzież roboczą czyścimy głównie po to, by usunąć z niej pył oraz pot. Większość ciężkich zabrudzeń raczej zostanie z nami już na zawsze. 

Ubrania robocze – w czym prać, czyli przegląd detergentów

Większość ubrań roboczych będziemy oczywiście prać w klasycznych detergentach, takich jak proszek do prania, płyn czy kapsułki. Cięższe plamy, tak jak już wspominaliśmy, należy potraktować specjalnymi pastami, które kupimy w profesjonalnych sklepach. Musimy jednak pamiętać, by nigdy nie stosować do nich wybielaczy oraz silnych środków mogących uszkodzić ich strukturę. Niestety przez to ubrania robocze mogą stracić swoje właściwości i jedynym wyjściem będzie wymiana ich na nowy komplet. 

Ubrania robocze – pranie profesjonalne i jego zalety

Specjalistyczną odzież roboczą – ognioodporną czy dedykowaną do kontaktu z chemikaliami oraz substancjami toksycznymi, należy prać wyłącznie w profesjonalnej pralni. Niestety usuwając z niej zanieczyszczenia w domu, możemy tylko doszczętnie ją zniszczyć i pozbawić wszelkich właściwości. Zaleca się zatem, aby to nasz pracodawca zapewnił nam profesjonalne czyszczenie ubrań roboczych. Jeśli nie ma takiej konieczności, powinniśmy się samodzielnie o to postarać. W specjalistycznej pralni zostaną bowiem dobrane odpowiednie środki, temperatura, sposób prania oraz suszenia. Detergenty używane w takim zakładzie są skuteczne, jednak zdecydowanie łagodniejsze niż te, które większość z nas znajdzie w swoim mieszkaniu. Pamiętajmy zatem, że w niektórych przypadkach pranie odzieży roboczej samodzielnie nie jest wskazane. 

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *