Kamizelki i bezrękawniki

Kamizelka odblaskowa w pojazdach – czy jest obowiązkowa w Polsce?

Kamizelka odblaskowa w pojazdach – czy jest obowiązkowa w Polsce?

Ubrania odblaskowe to garderoba, której głównym zadaniem jest oczywiście poprawa naszego bezpieczeństwa. Najczęściej stosuje się ją na budowie czy podczas prac drogowych. Pracownicy wykonujący takie obowiązki służbowe są zatem wyposażeni w spodnie odblaskowe oraz dodatkowe elementy, takie jak chociażby naklejki odblaskowe na kask. Warto jednak pamiętać, że ubrania zwiększające naszą widoczność są niezbędne również w kilku innych przypadkach. Świetnym przykładem jest tutaj ruch drogowy i np. kamizelka odblaskowa siatkowa, którą znajdziemy w większości pojazdów. Jednak czy taki element jest w Polsce obowiązkowy? Sprawdź!

Kamizelka odblaskowa – przepisy w 2021 roku

W większości samochodów osobowych znajduje się chociaż jedna kamizelka odblaskowa. Czy jest obowiązkowa w tego typu pojazdach? Okazuje się, że nie. Do obowiązkowych elementów, które musimy mieć w swoim aucie, zalicza się bowiem tylko trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Pozostałe elementy, które mimo to większość z nas ma zawsze przy sobie, czyli koło zapasowe, apteczka oraz wspomniana wcześniej kamizelka, nie są koniecznością. Poruszając się bez nich, nie dostaniemy zatem mandatu. 

Kamizelka odblaskowa – obowiązek nie, ale może zalecenie?

Mimo iż kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu wedle przepisów, to i tak warto mieć ją zawsze przy sobie. Dlaczego? W razie np. awarii samochodu i konieczności poruszania się po jezdni, zakładając ją, zadbamy o swoje bezpieczeństwo. Będziemy bowiem widoczni na drodze i inni kierowcy z pewnością szybciej nas zauważą. Miejmy zatem na uwadze swoje zdrowie i życie, tym bardziej że najprostsza kamizelka kosztuje dosłownie kilka złotych. Jaki model jednak wybrać? Skoro nie mamy obowiązku jej posiadania, przepisy nie informują nas o żadnych regulacjach. Warto jednak, by taki element spełniał warunki normy EN 471. Słabej jakości kamizelka może bowiem źle dobijać światło i przez to nieprawidłowo pełnić swoją funkcję. Pamiętajmy, że możemy również zaopatrzyć się w inne odblaskowe elementy garderoby, takie jak np. kurtki odblaskowe. W innym artykule podpowiadamy na jaki element garderoby odblaskowej postawić: https://bhp-zak.pl/odziez-odblaskowa-na-jaki-element-garderoby-sie-zdecydowac/.

Kamizelka odblaskowa na motocykl – przepisy są tutaj takie same?

W samochodzie osobowym kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa. Jak jednak sprawa wygląda w przypadku motocyklistów? Czy w tym przypadku również przepisy nic o tym nie mówią? Niestety tak. Osoby poruszające się takim jednośladem nie są zobowiązane do jej posiadania czy noszenia. Mimo to warto mieć ją pod ręką. W razie awarii i np. konieczności pchania pojazdu motocyklista zamienia się w pieszego, który poza terenem zabudowanym musi po zmroku nosić elementy odblaskowe. Jak wiadomo, kamizelka będzie w tym przypadku najpraktyczniejsza. A co rowerzystami? Na nich też nie nakłada się obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej? Niestety tym razem również nie jest ona koniecznością. 

Kamizelka odblaskowa – Polska różni się do innych krajów UE?

W Polsce kamizelka odblaskowa w samochodzie nie jest obowiązkowa. Nieco inaczej jest jednak w innych krajach Unii Europejskiej. Każdy z nich ma bowiem inne elementy wchodzące w skład obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Udając się za granicę, warto zatem najpierw dokładnie sprawdzić wszelkie regulacje prawne. Kamizelki są bowiem niezbędne np. w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Słowenii oraz na Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech. Co ciekawe, wcale nie wystarczy jeden taki element odblaskowy schowany np. w bagażniku. Będziemy tam potrzebowali takiej ilości kamizelek, ilu pasażerów wieziemy. Dodatkowo muszą być one w kabinie, tak aby można było je założyć przed opuszczeniem samochodu. Pamiętajmy również, by były one zgodne z normą EN 471. 

Publikacja Redakcja BHP Żak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *