Dostarczenie pracownikom ubrań roboczych jest jednym z ważnych obowiązków, jakimi jest obciążony pracodawca. Takie przepisy dotyczą wielu branż. Odzież robocza jest wymagana wszędzie, gdzie może dojść do zabrudzenia bądź zniszczenia prywatnych ubrań pracownika. To nie to samo, co odzież promocyjna, mimo że wśród ubrań roboczych często spotkamy spodnie, bluzy czy koszulki z nadrukiem zawierającym logo firmy. Odzież robocza w pierwszej kolejności nie musi być bowiem ładna i estetyczna, choć i ten aspekt warto wziąć pod uwagę. Głównym zadaniem takich ubrań jest zapewnienie pracownikom komfortu w pracy – dotyczy to zarówno odpowiedniego ogrzewania lub osłaniania ciała, jak i pełnej swobody ruchów. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na te cechy ubrań jest materiał użyty do ich wykonania. Na jaki warto więc postawić?
Materiały na letnie ubrania robocze
Wybierając ubrania robocze z konkretnego materiału warto wziąć pod uwagę porę roku, w jakiej mają być wykorzystywane. Dotyczy to zwłaszcza odzieży dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz, ale i w halach produkcyjnych czy hurtowniach. Latem ważne jest to, by pozwalały skórze oddychać i przesadnie nie nasiąkały potem, który towarzyszy szczególnie pracom fizycznym. Szczególnie w tym okresie odzież robocza będzie wymagała częstego prania, a o tym piszemy więcej w artykule https://bhp-zak.pl/ubrania-robocze-jak-prac-by-nie-stracily-swoich-wlasciwosci/.
Letnie koszulki i T-shirty robocze najlepiej wybierać spośród tych, które są uszyte z mieszanki bawełny z włóknami sztucznymi. Taki materiał łączy w sobie zalety obu wykorzystanych do jego produkcji surowców. Dzięki zawartości bawełny będzie miły w dotyku i stosunkowo przewiewny. Sztuczne włókna, najczęściej poliestrowe lub poliamidowe, zapewniają z kolei szybsze wysychanie tkaniny, większą wytrzymałość oraz odporność na zabrudzenia. To dobry wybór na lato.
Jeśli na ciepłe miesiące szukamy nieco bardziej stylowo wyglądających ubrań, takich jak na przykład koszule, warto z kolei postawić na twill. To tak zwana tkanina diagonalna, wykonywana z szeregu mieszanych włókien. Jest przyjazna dla skóry, pozwala jej oddychać, zachowując przy tym dużą wytrzymałość, a także kolor nawet przy częstym praniu. Z twillu szyje się zresztą nie tylko koszule robocze.
Cieplejsze materiały na odzież roboczą
Jakie materiały najlepiej nadają się na odzież na nieco chłodniejsze pory roku niż lato? Jednym z niedocenianych, ale ciekawych surowców jest flanela. Szczególnie popularne są robocze koszule wykonane z tego materiału. Jest miękki i przyjemny w dotyku, nie będzie więc powodować podrażnień. Poza tym flanela całkiem nieźle ogrzewa ciało.
Kiedy jednak temperatura zbliża się do zera, w ruch powinny iść ubrania wykonane z polaru. Ta tkanina w ostatnich latach podbiła rynek ubrań roboczych – i całkiem słusznie. Jej walory użytkowe są bowiem trudne do przecenienia. Polarowe bluzy są wytrzymałe i świetnie ocieplają ciało, stanowią znakomitą warstwę wierzchnią nawet przy niezbyt sprzyjającej pogodzie. Polar poradzi sobie z niewielkim deszczem, stanowiąc przed nim skuteczną barierę.
Kiedy pogoda zupełnie się popsuje, w ruch idą kurtki. Dobrym materiałem na takie ubrania przeznaczone na okres przejściowy, czyli jesień oraz wczesną wiosnę, będzie ortalion. To tkanina z poliamidu, która nie przepuszcza powietrza. Z tego powodu powinna być stosowana tylko przy niskich temperaturach. Ta jej cecha jest jednak równocześnie atutem: dzięki temu ortalionowe ubrania skutecznie chronią przed deszczem oraz wiatrem.
Warto zwrócić uwagę również na płótno. To dość surowy, za to wytrzymały materiał, który świetnie nadaje się przede wszystkim na nakrycia głowy. Czapki wykonane z płótna stanowią stały element wyposażenia pracowników masarni, chłodni czy niektórych fabryk.